poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Žízeň je známka dehydratace. Nezapomínejte pít

6.7.2020

Žízeň je projevem začínající dehydratace. I malý nedostatek tekutin může mít významný vliv na snížení fyzických a duševních schopností.Objem přijímaných tekutin je třeba zvyšovat postupně. Nejvíce jsou dehydratací ohroženi starší lidé.

Jak poznat, že tělo nemá dostatek tekutin? Hlavními příznaky mohou být žízeň, sucho v ústech, vysušené a praskající rty, snížená tvorba moči a její tmavší barva, ale také závratě, únava, bolesti hlavy, zácpa, náhlá ztráta hmotnosti nebo v horších případech zmatenost, pokles krevního tlaku a zrychlený tlukot srdce. Dehydratace zvyšuje riziko přehřátí těla, nebezpečných pádů, ledvinových kamenů a zánětu močových cest.

Tělo ztrácí mnoho tekutin pocením, vylučováním i dýcháním. Při mírné fyzické aktivitě tělo přichází o více než dva litry vody denně. Hydrataci organismu je proto třeba věnovat dostatečnou pozornost. Nejvíce vody organismus přijímá pitím (asi 55 %) a stravou (33 %), zbytek se v organismu tvoří v důsledku metabolismu. Potraviny obsahují různé množství vody – více H2O je v ovoci a zelenině, mléce a mléčných výrobcích, méně v mase nebo pečivu. Příjem tekutin lze zvýšit častější konzumací ovoce a zeleniny či zeleninových polévek.

Odborníci doporučují pít tekutiny v průběhu celého dne. Žízeň je už známkou dehydratace. Nejlepší volbou je obyčejná voda. Vhodné jsou také neslazené bylinkové čaje a kompoty, ovocné a zeleninové šťávy. Slazené nápoje vedou k nadměrnému příjmu cukrů, proto je lepší se jim spíše vyhýbat. Buďte však opatrní také s množstvím ovocných a zeleninových šťáv nebo smoothies, protože jsou energeticky bohaté a lze s nimi rychle překročit doporučený denní příjem cukrů. Jsou ovšem vhodné v případě nemocí a nechutenství nebo po fyzické aktivitě.

Starší lidé jsou náchylnější k dehydrataci. Často pijí málo, například kvůli snížené pohyblivosti, obtížnému polykání, problémům se zrakem nebo motorickými dovednostmi, kvůli vedlejším účinkům léků a zhoršeným kognitivním schopnostem. Příčinou může být rovněž strach z úniku moči (inkontinence). Starší lidé někdy necítí žízeň v důsledku fyziologických a hormonálních změn spojených se stárnutím těla. To vše může vést k dehydrataci, která je také jedním z důvodů stařecké zácpy.

Příjem tekutin je vhodné zvyšovat postupně, aby si na něj tělo zvyklo. Výzkumy ukazují, že změny stravovacích návyků vydrží déle, pokud jsou prováděny postupně, připomněl slovinský spotřebitelský svaz ZPS. Noste s sebou lahev na vodu. Bude vám připomínat nutnost pít a budete mít přehled o množství spotřebovaných tekutin. Pijte často, v menších porcích a po doušcích. Do vody můžete přidat ovoce nebo bylinky, čerstvou citronovou nebo pomerančovou šťávu. Čaje lze pít i vychlazené. Vše, co chcete za den vypít, si můžete připravit už ráno. Lze také použít mobilní aplikaci, která sleduje dostatečný příjem tekutin.

Související články