poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Ryanair a Wizz Air sklízí kritiku za ignorování protipandemických opatření

8.7.2020

Ryanair a Wizz Air nedodržují doporučení britské vlády, která mají omezit kontakt mezi cestujícími a posádkou a snížit riziko přenosu koronaviru na palubě letadel. Jiné aerolinky se situaci přizpůsobují.

Britská spotřebitelská organizace Which? srovnala opatření k omezení nákazy covid-19 zavedená leteckými společnostmi, které operují na území Velké Británie. Aerolinky mají dle vládních doporučení omezit nabídku pokrmů a nápojů nebo prodej zboží, aby snížily kontakt mezi pasažéry a posádkou. Stejně to vidí evropská agentura pro bezpečnost letectví EASA nebo mezinárodní organizace pro civilní letectví ICAO.

Wizz Air na svých letech nadále poskytuje všechny služby jako před koronavirovou krizí. Členové posádky projíždějí s občerstvením a zbožím mezi sedadly jako obvykle. Podle mluvčího společnosti jsou veškeré potraviny a nápoje na palubě v balené podobě a zákazníci jsou vyzýváni k bezkontaktním platbám. Všichni v letadle musí nosit roušku a posádka také rukavice. Ryanair sice rovněž nabízí pouze balené občerstvení, ale ve stejném rozsahu jako dříve.

Naopak společnosti British Airways a easyJet zastavily veškerý prodej na palubě. British Airways poskytují cestujícím omezené občerstvení, a nikoli plnou nabídku jídla a pití ze servírovacího vozíku. Společnost Norwegian zcela zastavila cateringovou službu na svých linkách.

Vláda aerolinkám doporučila, aby cestující omezili množství a velikost příručních zavazadel a upřednostňovali klasické odbavení.. Cílem je zrychlit nástup do letadla a omezit postávání v uličce mezi sedadly, když lidé hledají místo pro uložení svých věcí. Ryanair tuto radu označil za nesmysl a nadále nabádá své zákazníky k zaplacení dodatečných 6–20 britských liber na osobu za přednostní nástup a možnost cestovat se dvěma kabinovými zavazadly.

Irské aerolinky argumentují, že počet kabinových zavazadel je pro každý stroj omezen, místa je proto dost a nedochází k zpomalení nástupu. Bezpečnější je mít více příručních zavazadel než odbavených kufrů, které pak procházejí rukama dalších osmi osob, což zvyšuje riziko nákazy.

Zisk společností Ryanair i Wizz Air je z velké části tvořen příjmy z dodatečných nabídek včetně palubního prodeje nebo poplatků za přepravu zavazadel. V roce 2019 tvořil dodatečný prodej 41 % celkového zisku Wizz Air - závratných 953 milionů amerických dolarů. Ryanair ukončil účetní rok dokonce s 2,9 miliardami amerických dolarů pouze z dodatkového prodeje včetně palubního cateringu a přednostního nástupu.

Související články