poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Test kočičího krmiva: Cena nezaručuje kvalitu

9.7.2020

Složení mokrého kočičího žrádla není vždy optimální. Pozitivní však je, že výběr je široký a kvalitních produktů je dostatek.. Téměř polovina testovaných krmiv získala dobrou známku, naopak více než čtvrtina pohořela. Vysoká cena není známkou lepší kvality, příjemně překvapily i privátní značky obchodů.

V domácnostech našich sousedů je více koček než psů. V Rakousku je pouze 827 000 psů, ale asi 2 034 000 koček. To znamená, že zhruba každá čtvrtá domácnost má mňoukajícího mazlíčka. Rakouská spotřebitelské organizace VKI a německá Stiftung Warentest provedly společný test 19 výrobků tzv. mokrého kočičího krmení (paštiky, kousky v omáčce nebo v želé).

Testovány byly konzervy, vaničky, kapsičky i krabičky. Zkoumalo se, zda obsah jednoho balení poskytne průměrné dospělé kočce o váze zhruba 4 kg dostatečný denní přísun bílkovin, aminokyselin, vápníku, fosforu, hořčíku, sodíku, draslíku, chloridu, stopových prvků, vitamínů, tuků nebo nenasycených mastných kyselin.

Testován byl rovněž obsah škodlivých látek - olova, arsenu, kadmia a rtuti. Osm vzorků dostalo velmi dobrou známku, dva obdržely dobrou. Neuspokojivě si v tomto nejpodstatnějším bodě vedla krmiva od značek Bozita (želé s kuřetem), Fressnapf (Fit + Fun, Ragú s telecím a drůbežím), Miamor (drůbež a losos), Purina Gourmet Gold (paštika s tuňákem) a Vitakraft (krůtí v sýrové omáčce), a proto následně pohořela v celém testu. Obsahovala příliš mnoho fosforu, sodíku nebo vápníku.

Přebytek fosforu je obvykle vylučován močí. V případě koček je nadmíra fosforu velkou zátěží pro ledviny. Pijí totiž poměrně málo. Vysoké množství hořčíku může vést k tvorbě močových kamenů. V některých výrobcích chyběl jód. Dobrou zprávou je, že v žádném vzorku nebyl objeven cukr, olovo, arzén, kadmium, rtuť nebo bisfenol A, ale ani stopy chlupů nebo štětin.

Nejlepší poměr ceny a kvality představovala kočičí konzerva s drůbežím a játry v omáčce privátní značky drogerií DM. Vítěz celého testu, konzerva Kitekat s kuřecím masem v želé, je také poměrně levný. Nejdražším krmivem v testu byla kapsička Green Petfood Fair Cat Happy s kuřetem z šetrného chovu, která získala průměrnou známku za kvalitu. Ze dvou organických produktů se kapsička DM bio s kuřecím a krůtím masem, mrkví a řepkovým olejem umístila na 7. místě s dobrou známkou, zatímco kapsička Shesir Bio s hovězím a kuřecím s jablky propadla kvůli nedostatečnému obsahu živin. Tři ze sedmi vzorků, které byly hodnoceny jako dobré, nesly vlastní značku obchodních řetězců.

Jelikož kočky konzumují vše, co jim chutná, ale v domácím prostředí nemají dost pohybu, může se v jejich těle hromadit tuk. Je tedy důležití dbát na kvalitu jejich stravy a na dodržování denních dávek. V testu se tedy kontrolovalo, zda jsou na obalech potřebné pokyny ohledně velikosti porcí, zda tyto porce splňují energetické požadavky modelové kočky a zda jsou uvedeny i další informace, například o teplotě servírování nebo úpravě množství podle plemene, aktivity nebo věku zvířete. Ukázalo se, že pokud se budete u 4 značek řídit doporučeným množstvím, kočka bude přibývat na váze.

Související články