poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Zubní pasty: Čemu věřit a co je habaďůra?

13.7.2020

Umí zubní pasta skutečně vybělit zuby? Co je remineralizace? K čemu v pastě slouží uhlí a je lepší kupovat ekologický nebo přírodní výrobek?

Britská spotřebitelská organizace Which? se zaměřila na reklamní tvrzení o zubních pastách.  Na pomoc si přizvala odborníky.

Bělicí pasta zuby nevybělí. Přinejmenším ne tak, jak byste čekali. Může však pomoci odstranit skvrny na povrchu zubů způsobené třeba kouřením nebo nadměrným pitím kávy či alkoholu. V důsledku toho pak zuby vypadají bělejší. Základní barva zubů zůstává stejná. Je ovlivněna jinými faktory, například lékařskými zákroky, nadměrným příjmem fluoridů v dětství nebo věkem.

Odstín zubů lze zesvětlit pouze profesionálním ošetřením u zubního lékaře, zpravidla s použitím peroxidu vodíku. Bělicí pasty tedy zuby nebělí, ale odstraňují skvrny na jejich povrchu. Ani drahý výrobek nevykouzlí zářivý filmový úsměv.

Fluorid je klíčovou složkou zubních past. Proniká do skloviny a působí i tam, kam kartáček nepronikne. Přispívá tak k lepší údržbě a ochraně zubů. Zpevňuje (remineralizuje) povrch zubů. Díky remineralizaci je chrup odolnější proti bakteriím, které se živí cukry. Reklamní tvrzení většinou hovoří o obsahu fluoridu, o zpevnění skloviny nebo remineralizaci. Existuje několik typů fluoridů.

Fluorid cínatý účinně bojuje také proti citlivosti zubů a má antibakteriální vlastnosti. To znamená, že tvrzení o zmírnění citlivosti a prevenci onemocnění dásní mohou být rovněž založena na obsahu fluoridu. I nejlevnější fluoridová zubní pasta tak může být účinným způsobem, jak dobře pečovat o zdraví zubů. Některé dražší produkty mohou samozřejmě obsahovat i jiné účinné složky.

Přírodní, ekologické a veganské zubní pasty nebo žvýkací tablety jsou i přes vyšší cenu populární. Některé však neobsahují fluoridy a z jejich obalu to nebývá jasné na první pohled. Mechanické čištění pastou bez fluoridů vyčistí zuby a odstraní zubní plak, ale nepomůže s péčí v nedostupných místech. Zvyšuje se tím riziko vzniku zubních kazů. Fluorid je prokazatelně nejlepším způsobem, jak podpořit zdraví zubů. Existují přírodní, bio nebo ekologické zubní pasty, které také obsahují fluoridy. Ideální množství u dospělých je 1350–1500 ppm (ppm = dílů částic na jeden milion). Před koupí je nutné pozorně číst složení na obale.

Někteří lidé se domnívají, že jejich tělo získává dostatečné množství fluoridu z pitné vody a nepotřebuje jej doplňovat z pasty na zuby. Nedávný výzkum British Fluoridation Society ukázal, že 40% Britů je přesvědčeno o dostatečném obsahu fluoridů v pitné vodě. Ve skutečnosti však pouze 10% britské populace pije vodu s optimální hladinou fluoridů. O množství fluoridů ve vodě z vodovodu se lze informovat u místních úřadů.

Nové a módní ingredience v zubních pastách nemají vždy vědecky prokázaný efekt. Například uhlí (černé, dřevěné, aktivní) je uváděno jako bělicí složka. Černá pěna v ústech sice může vyvolat dojem, že jsou zuby bělejší, ale podle odborníků neexistují žádné důkazy o bělicích účincích uhlí. Naopak, mnohé z těchto výrobků neobsahují fluoridy a vystavují tak spotřebitele zvýšenému riziku zubního kazu. Některé pasty s uhlím mají hrubší konzistenci a při častém používání mohou poškodit zubní sklovinu.

Pečovat o zuby tedy stačí i jednoduchou zubní pastou s obsahem fluoridů a správným postupem při čištění.

Související články