poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Chraňte zrak před škodlivými slunečními vlivy

16.7.2020

Škodlivý vliv slunečního záření na oči je dlouhodobý a vede k vážným nenávratným změnám. Jak se správně chránit?

Nadměrné vystavení ultrafialovému záření je jednou z příčin vzniku šedého zákalu neboli katarakty. Šest let stará studie časopisu Investigative Ophtalmology & Visual Science zjistila, že osoby, které žily v místech s větším množstvím slunečního světla, budou spíše potřebovat operaci k odstranění katarakty, než lidé, kteří se pohybovali v méně prosluněných oblastech.

Sluneční paprsky mohou zvýšit také riziko makulární degenerace, tedy poškození sítnice. Ačkoli toto spojení není stoprocentně prokázáno, podle loňské metastudie 13 odborných výzkumů je nebezpečí makulární degenerace vyšší u lidí, kteří pracují ve venkovním prostředí a jsou dlouhodobě vystaveni slunci. Podle americké oftalmologické akademie může být dlouhodobé vystavení slunečnímu záření rizikovým faktorem také pro vznik melanomu na povrchu oka.

Některé druhy rakoviny kůže se mohou objevit také na kůži kolem očí i na víčcích. Přímým pohledem do slunce nebo na odlesky na vodě, ledu či sněhu může dojít k částečnému poškození vedoucímu k fotokeratitidě, která se projevuje dočasnými nepříjemnými pocity, rozostřením vidění nebo citlivostí na světlo.

Chránit oči před sluncem lze kombinací klobouku a slunečních brýlí. Volte maximální ochranný faktor. Optimální jsou brýle blokující 99–100 % paprsků UVA a UVB. Míra ochrany by měla být uvedena na balení nebo přímo na výrobku. Stejný význam má i označení „UV 400 nm“. I kontaktní čočky mohou mít ochranný filtr. Brýle by měly být velké, aby účinně zabránily paprskům proniknout k očím a pokožce kolem nich. Nejlépe si v tomto směru poradí produkt, který přiléhá k tváři a kopíruje její křivky. Při nákupu slunečných brýlí se neřiďte cenou – výborná kvalita nemusí být drahá, upozorňuje americká organizace Consumer Reports.

Obzvláště opatrní buďte ke svým očím po odstranění katarakty, protože zadní části oka jsou pak méně chráněny před světlem.

Související články