poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Co rozhodně neohřívejte v mikrovlnce

17.7.2020

Některé věci by se do mikrovlnné trouby rozhodně neměly vkládat. V opačném případě hrozí poškození nebo zašpinění spotřebiče, ale také zdravotní újma.

Britská spotřebitelská organizace Which? ve svém šetření zjistila, že řada uživatelů nezná pravidla pojící se s ohřevem v mikrovlnné troubě. Na co byste si tedy měli dávat pozor?

Vejce. Vysoká teplota, která působením vln vzniká, může vytvořit příliš vysoký tlak uvnitř vejce. Následná exploze znečistí vnitřek spotřebiče lepkavou a páchnoucí hmotou. Vejce může vybuchnout i po vyjmutí z mikrovlnky a popálit vás. Nejbezpečnější způsob, jak vajíčka uvařit, je stará dobrá klasika – v nádobě s vroucí vodou na plotně.

Chilli papričky při zahřátí uvolňují velké množství kapsaicinu, tedy látku způsobující pálivost. Když pak otevřete dvířka mikrovlnné trouby, kapsaicin se uvolní do vzduchu a může velmi nepříjemně zasáhnout tvář a oči. Většinu druhů paprik lze péct, grilovat, smažit nebo restovat běžným způsobem. Po manipulaci s chilli papričkami si vždy důkladně umyjte ruce, abyste zabránili podráždění kůže, úst nebo očí.

Listová zelenina v mikrovlnce nemusí znít špatně. Potíž je ale v tom, že pokud není vařena ve vodě,  může rychle uschnout, praskat a dokonce vést k požáru. Listovou zeleninu je optimální vařit v páře, ale lze ji také restovat nebo smažit. Musíte-li k úpravě bezpodmínečně použít mikrovlnnou troubu, nezapomeňte předem opláchnout zeleninu pod tekoucí vodou, nesušte ji a do spotřebiče ji vložte v uzavřené nádobě vhodné do mikrovlnky.

Ohřívat dříve uvařenou rýži v mikrovlnce také není dobrý nápad, a to s ohledem na zdraví. Podle britské agentury pro potravinové standardy může obsahovat nebezpečné bakterie Bacillus cereus. Nejbezpečnějším způsobem uvaříte rýži dle pokynů na balení, v nádobě s vroucí vodou na plotně. Nemůžete-li ji hned sníst, nechte ji hodinu vychladnout a vložte ji do ledničky, kde vydrží do 24 hodin.

Rajčatová omáčka, nasekaná rajčata v tekutině či pasata jsou velmi husté. V omáčce se během ohřívání nebo vaření hromadí teplo a pára a při jejich úniku pak omáčka bublá a stříká kolem. Vnitřek mikrovnlky je pak notně znečištěný. Zachycená pára může také způsobit, že se v omáčce vytvoří vzduchové kapsy a vzduch z nich unikne, když omáčku ze spotřebiče vyjmete. Můžete se tak nejen umazat, ale i popálit. Rajčatová omáčka bude chutnat nejlépe, když ji znovu zahřejete na mírném ohni. Pokud při skladování zhoustla, nařeďte ji mírně vodou. Musíte-li použít mikrovlnku, omáčku nařeďte, nádobu přikryjte a volte přiměřený výkon a délku ohřevu.

Do mikrovlnky nevkládejte ani hnědé papírové sáčky nebo tašky. Zvláštní obaly určené k přípravě popcornu jsou potaženy speciálním materiálem, který si s mikrovlnami poradí a je bezpečný. Papírové sáčky z obchodu však mohou při zahřátí uvolňovat nebezpečné výpary. Při příliš rychlém zahřátí by mohlo dojít i ke vznícení. Popcorn lze ovšem udělat i bez speciálního obalu. Do nádoby vhodné k použití v mikrovlnné troubě vložte kukuřičná zrna, olej a koření podle přání, přikryjte víkem. Zahřívejte při vysokém výkonu, dokud slyšíte zrna pukat. Stejně lze připravit popcorn v hrnci s poklicí na sporáku.

Běžný polystyren do mikrovlnky nesmí. Nádoby z tohoto materiálu jsou skvělé k ukládání jídla do lednice nebo mrazáku, ale při zahřátí v mikrovlnné troubě mohou změnit tvar nebo se dokonce roztéct. Existují druhy polystyrenu, které lze používat i v mikrovlnné troubě. Zjistěte, jaký je ten váš. Pokud si nejste jisti, raději se mikrovlnce vyhněte.

Zahřívací polštářky plněné například pšeničnými zrny jsou sice navrženy tak, aby bylo jejich zahřátí v mikrovlnce bezpečné, musíte však přesně dodržet pokyny k použití. Jinak riskujete přehřátí a vznícení polštářku. Mikrovlnnou troubu důkladně vyčistěte a odstraňte veškeré zbytky mastnoty nebo potravin. Polštářek zahřívejte pouze po stanovenou dobu, i když se vám nebude zdát dostatečně teplý. Někteří výrobci trub vkládání takových polštářků nedoporučují. Pokud toto pravidlo porušíte, může to vést k zneplatnění záruky. Přestože výrobci prohřívacích polštářků nemají zákonnou povinnost dodržovat bezpečnostní předpisy, někteří z nich se řídí dobrovolnou bezpečnostní normou BS 8433: 2004. Každý takový produkt prošel testem hořlavosti a obsahuje pokyny k použití.

Nezapínejte mikrovlnku prázdnou. Při vyjímání jídla nebo pití vždy pečlivě zkontrolujte, zda je mikrovlnná trouba zcela vypnutá, a při zavírání dvířek se ujistěte, že se znovu nespustí.

Související články