poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Jahody jsou nejlepší čerstvé, v jogurtu nebo zmrzlině vám moc neprospějí

20.7.2020

Jahody jsou nejlepší čerstvé. Ovocný jogurt mnoho ovoce neobsahuje, zmrzlina je navíc plná cukru a nutričně neprospívá.

Jahody jsou báječným letním ovocem, ale v průmyslově zpracovaných potravinách se ztrácejí a jejich nutriční vlastnosti jsou mizivé. Americká organizace Consumer Reports u uvedla tři příklady.

Čerstvé jahody vydrží až 10 dnů, protože jsou sbírány ručně a na trh se dostanou bez zpracování ihned po sběru. Jsou sladké a prospívají zdraví. Půl šálku nakrájených jahod tělu dodá zhruba 30 kalorií, 5 g přírodních cukrů a asi 2 g vlákniny. Tělo tak získá více než polovinu denní dávky vitamínu C a dalších antioxidantů. Blahodárné účinky jahod na zdraví jsou zachovány i po zmražení, pokud se k nim nepřidá cukr. Vhodnější je kupovat organické jahody, protože jahody pěstované běžným způsobem mají větší tendenci v sobě uchovávat rezidua pesticidů.

Výhody ovocného jogurtu pro zdraví vyplývají převážně z obsahu jogurtu, ve kterém je vápník, draslík nebo probiotické kultury. Je důležité vědět, že ovocné jogurty jsou průmyslově zpracovanější produkt než obyčejný jogurt, do kterého přidáte čerstvé ovoce. Přidává se do nich cukr. V malém ovocném jogurtu (125 g) lze najít pět, ale i 11 gramů cukru. Takzvané „přírodní“ příchutě a barviva sice pocházejí z přírodních zdrojů, ale jsou extrahovány a upraveny chemicky, takže jde o vysoce zpracované ingredience.

Jahodové nanuky nebo mražený jahodový krém sice vypadají zdravěji než standardní zmrzliny, protože „jsou ze skutečného ovoce“, ve většině z nich však moc plodů není. Ve skutečnosti jsou průmyslově zpracovanější než jogurt, obsahují cukry v podobě třtinového cukru nebo kukuřičného sirupu s vysokým obsahem fruktózy a mají nízkou výživovou hodnotu. V takovém ovocném nanuku může být i 24 g cukrů a pouze zanedbatelné nebo žádné množství vitamínů, minerálů nebo vlákniny.

Související články