poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Žádný druh soli není úplně zdravý

21.7.2020

Různé druhy soli dají pokrmům odlišnou chuť, ale jejich účinek na lidský organismus je velmi podobný. Vždy jde o chlorid sodný.

Tématu soli se věnovala nutriční specialistka Amy Keating ze spotřebitelské organizace Consumer Reports. Mořská sůl vzniká odpařením mořské vody. Jsou v ní některé minerály, třeba hořčík, ale je jich tak málo, že nelze hovořit o nutričních kvalitách. Stolní sůl je často obohacena o jód, který je důležitý v prevenci chorob štítné žlázy. Ten se však vyskytuje také v mléčných výrobcích, vejcích, mořských plodech nebo obilninách. Zhruba 40 % hmotnosti většiny druhů soli tvoří sodík, zbytek je chlór.

Košer sůl a mořská sůl mívají větší nebo hrubší krystaly než stolní sůl. Na lžičku se jich vejde méně. Pokud při vaření nahradíte běžnou stolní sůl hrubou mořskou solí nebo košer solí, může vám to pomoci snížit příjem sodíku. Vaše chuťové buňky si nevšimnou rozdílu. Když pokrm posypete většími krystalky, každý z nich při konzumaci zvyšuje pocit slanosti, proto jich stačí použít méně.

Související články