poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Lidé ročně vyhazují obrovská množství kečupu. Problém tkví v balení

24.7.2020

V obalech od kečupu vždy zůstává část omáčky, kterou nedostanete ven a s obalem ji vyhodíte. Někdy je to i šest procent obsahu. Test ukázal, že více kečupu dostanete ze skleněných lahví.

Do testu rakouského spotřebitelského svazu VKI bylo zařazeno 19 kečupů z běžné obchodní sítě, z toho 15 v plastových a čytři ve skleněných lahvích. V nejlepším případě výzkumníci z lahve vydolovali 99 % obsahu, v nejhorším zhruba 94 %. V odpadu tak skončilo zhruba 24 gramů výrobku. U patnácti vzorků tvořilo nepoužitelné množství výrobku maximálně 4 % celkové náplně.

Jak test probíhal? Nejprve byl každý výrobek zvážen, poté bylo z obalu vylito nebo vytlačeno maximální množství kečupu, aniž by byly lahve zvlášť protřepávány. Takto vyprázdněný obal byl znovu zvážen a ponechán dnem vzhůru po dobu 3 týdnů. Následně z něj byl vymáčknut nebo vylit zbývající kečup. Výzkumníci se pokusili poklepáním nebo třepáním z lahví dostat poslední zbytky výrobku a vyškrábli je také z víček skleněných lahví. Poté znovu zvážili balení. Po jeho důkladném omytí byla zjištěna hmotnost prázdné láhve. Závěry vyplynuly ze srovnání všech údajů.

Dávkování kečupu baleného do plastových lahví je obvykle jednodušší. Produkt je ve skle zpočátku příliš hustý a nevytéká. Posléze pak naopak vytéká až příliš snadno. Test ovšem ukázal, že se skleněnými lahvemi vyhazujeme méně zbylého kečupu. Ze skla a víčka lze snáze vyškrábnout. V plastových obalech se poslední zbytky hromadí z vnitřní části dobře připevněného uzávěru, kam se dostanete s obtížemi.

Po otevření má být kečup uchováván v lednici a většina výrobců jej doporučuje spotřebovat do 3–4 týdnů.

Prověřovány byly i nutriční hodnoty na obalech. Potvrdily se tak dřívější poznatky, že kečup obsahuje hodně cukru a je ve skutečnosti kalorickou bombou. Vzorky obsahovaly v průměru 20,3 g cukru a 105 kcal na 100 g výrobku. Nejméně cukru a kalorií měl kečup Spar Natur (88 kcal / 100 g a 14 g cukru / 100 g). Nejvíce kalorií obsahoval kečup značky Billa (116 kcal / 100 g) a nejvíce cukru kečup Dennree (23,3 g / 100 ml).

Související články