poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Jak zachovat chladnou hlavu v diskuzích na sociálních sítích

29.7.2020

I kritika na internetu má svá pravidla. Důležitá je věcnost, pravdivost a uvážlivé vyjadřování. Svoboda projevu není bezbřehá a v krajním případě se lze dopustit trestného činu. Čím se v internetových diskuzích a recenzích řídit?.

Zdánlivá anonymita online prostředí láká k vyjádření emocí, které by si lidé nedovolili projevit tváří v tvář reálným osobám. Zákony však platí i na internetu. Za překročení únosných hranic, šíření lží nebo pomluvy na síti existuje právní odpovědnost.

I tvrzení, která se nezakládají na prokazatelných faktech, mohou mít právní následky, ačkoliv mohou vypadat neškodně. Napíšete-li do hodnocení podniku, že vám pizza nechutnala, je to vyjádření názoru. Pokud však v příspěvku tvrdíte, že vám prodali pizzu z mraženého polotovaru a jedná se o podnik, který vyrábí pizzu přímo na místě, je to lež. Hranice mezi osobním názorem a lží je velmi tenká a záleží na konkrétním případě, co si na internetu lze dovolit.

Odborníci pozorující chování lidí online zjistili, že na internetu mají kritikové menší zábrany a negativní projevy jsou výraznější než v praktickém životě.Podle Wolfganga Schweigera, profesora online komunikace na univerzitě v Hohenheimu, v tomto prostředí nefungují obvyklé společenské zábrany, které uživatelům brání urážet nebo vyhrožovat.

V lepším případě portál nevhodný obsah odstraní. Pokud se však poškozený rozhodne ve věci jednat, nemusí to skončit pouze výmazem a zapomenutím, nýbrž také vyplacením odškodnění. Stačí třeba prokázat, že příslušnou pizzerii nepravdivé tvrzení připravilo o zisk.

Specializované hodnotící portály nabízejí zaměstnancům možnost anonymně hodnotit svého zaměstnavatele. Hrubá urážka zaměstnavatele však může být porušením zaměstnaneckých povinností a někdy také důvodem k ukončení pracovního poměru. Zaměstnanci mají právo kritizovat zaměstnavatele, nesmějí se však vyjadřovat urážlivým způsobem a útočit lží či překrucovat pravdu. Pracovníci by měli být při hodnocení velmi opatrní, protože tu platí rovněž zvláštní pravidla. Nesmí být odhalena žádná obchodní tajemství nebo porušen závazek mlčenlivosti. Pokud chcete kritizovat svého zaměstnavatele, je lepší to dělat anonymně, realisticky a pravdivě, radí německá organizace Stiftung Warentest.

Pro kritiku v online prostředí platí několik základních pravidel: Místo vyjmenovávání nedostatků napište, co lze zlepšit. Kritizujte pouze to, co jste skutečně zažili. Vysvětlete, že jde o váš osobní názor. Neprozrazujte tajemství. Při hodnocení zaměstnavatelů buďte opatrní a nesdělujte interní informace. Vyhněte se lžím. Netvrďte nic, co nemůžete dokázat. Nikoho nejmenujte.

Chcete-li vyjádřit kritický postoj na internetovém portálu nebo v diskuzi, jste chráněni právem na svobodu projevu, pokud dodržujete pravidla a kritizujete spravedlivě a konstruktivně. I když jste rozčílení, dbejte na fakta. Buďte věcní a nenechte se unést. Nešiřte fámy či pomluvy o známých, kolezích nebo svém zaměstnavateli, může vás to vyjít draho.

Na sociálních sítích si pečlivě promyslete, kdo by měl vaše příspěvky číst. Zkontrolujte nastavení ochrany osobních údajů a zjistěte, kdo vidí vaše příspěvky, informace o profilu a aktivity.Obecně také platí, že v „chráněném prostoru“ - například v chatu nebo v uzavřené facebookové skupině -  se lze vyjadřovat s menšími zábranami než na veřejném profilu nebo v diskuzích s neomezeným přístupem.

Související články