poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Skryté cukry jsou všude, i ve slaném jídle

31.7.2020

Přidané cukry se v potravinách skrývají za různými názvy. Způsobují řadu civilizačních chorob, zvyšují chuť na sladké a podporují závislost. Jak je odhalíte?

Francouzský časopis 60 millions de consommateurs zjistil, že více než 50 % z celkem 78 průmyslově zpracovaných potravin v testu obsahuje přidané cukry. Byly v sodovkách, bonbónech nebo jogurtech, ale také v polévkách, chlebu, uzeninách, pizze nebo dokonce v tabáku na ručně balené cigarety.

Podle amerického odborného webu Sugar Science výrobci přidávají cukr do 74 % balených potravin nabízených v supermarketech v USA. Je známo, že v rozvinutých zemích je obecně vysoká spotřeba cukru. Francouzská národní agentura pro bezpečnost potravin, životního prostředí a zdraví při práci (ANSES) v červnu 2019 varovala před znepokojivě vysokou konzumací cukru mezi dětmi.

Tři čtvrtiny dětí ve věku 4–7 let, 60 % školáků starých 8–12 let a čtvrtina teenagerů ve věku 13–17 let denně přijme více než 50 gramů cukru. 50 gramů odpovídá nejvyššímu množství doporučenému Světovou zdravotnickou organizací (WHO). WHO ve své zprávě z léta 2019 vyjádřila znepokojení, že vpřibližně polovině kontrolovaných výrobků dětské výživy pocházelo více než 30 % kalorií z cukru a přibližně třetina produktů obsahovala přidaný cukr nebo jiná sladidla.

Pro výrobce má přidaný cukr mnoho výhod – umožňuje upravovat konzistenci, vylepšuje chuť a vyvolává potřebu nadále kupovat stejný výrobek. Neurobiolog Serge Ahmed, ředitel výzkumu francouzského Národního centra pro vědecký výzkum (CNRS), v roce 2007 provedl studii na potkanech, při které zvířata dala přednost sladkému nápoji před kokainem v 9 případech z 10.

Cukr zvyšuje uvolňování dopaminu a aktivuje systém odměňování stejně jako drogy.Neschopnost regulovat spotřebu takového produktu je zcela běžná u všech závislostí. Nadměrná konzumace cukru je příčinou patologických stavů jako diabetes, obezita či kardiovaskulární poruchy. Strava bohatá na cukry vede k ukládání tuku v játrech, což může vést k poškození jater a dokonce k cirhóze nebo rakovině jater.

Francouzský Národní institut pro zdraví a lékařský výzkum (Inserm) v roce 2019 zkoumal souvislost mezi sladkými nápoji a rakovinou.  Podle prof. Mathilde Touvierové existuje souvislost zejména s rakovinou prsu. Je také známo, že dětská strava bohatá na sacharózu ovlivňuje paměť a schopnosti učení. Těhotenská strava s vysokým obsahem cukru má vliv na kognitivní funkce dítěte. Podobnou souvislost, a to mezi vysokou spotřebou sladkých nápojů a snížením kognitivních funkcí, prokázala americká epidemiologická studie rovněž u starších osob.

Jak odhalit přidané cukry ve výrobcích? Čtěte seznam přísad. Cukr se skrývá za desítkami různých názvů, například Sucanat, maltodextrin, látky s příponou -óza (dextróza, fruktóza, glukóza, maltóza) nebo -ol (maltitol, sorbitol). Pozor na porce.

Například u snídaňových cereálií uvádějí někteří výrobci obsah cukru pro porci o 30 g, ale spotřebitel většinou sní více. Vyvarujte se ovocných nápojů a šťáv, jezte raději celé ovoce. Třetinka pomerančové šťávy obsahuje více než polovinu doporučené denní dávky cukru. Nápis „bez cukru“ neznamená absenci sladidel. Sladidla udržují pocit sladké chuti, podporují potřebu slazených potravin a nápojů a zvyšují pocit hladu.

Související články