poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Na seznam nebezpečných látek přibyla běžná kosmetická přísada

3.8.2020

Endokrinní disruptor butylparaben je nově na evropském seznamu tzv. látek vzbuzujících velké obavy. Může tak být zařazen do přísnější evidence evropského ochranného nařízení REACH.

Evropská agentura pro chemické látky (ECHA) přidala na seznam složek vzbuzujících velké obavy čtyři nové chemikálie. Patří mezi ně butylparaben, který se v kosmetickém průmyslu používá jako konzervační látka a jeho použití v bezoplachové kosmetice je již zakázané. Butylparaben způsobuje poruchy hormonálního systému. Dalšími novými látkami na seznamu jsou 1-vinylimidazol, který se používá při výrobě polymerů, 2-methylimidazol používaný při výrobě nátěrových výrobků a jako katalyzátor a dibutylbis(pentan-2,4-dionato-O,O')tin, který je také katalyzátor a přidává se do plastů.

Na seznamu chemikálií vzbuzujících velké obavy je nyní 209 chemických látek, které mohou mít vážný dopad na lidské zdraví nebo znečištění životního prostředí. To znamená, že mohou být zařazeny do přísnější evidence REACH. REACH je nařízení Evropské unie na ochranu lidského zdraví a životního prostředí v souvislosti s riziky, která mohou představovat chemické látky. Nařízení se týká všech chemických látek, jak chemikálií používaných v průmyslových procesech, tak například složek čisticích prostředků, barviv, oděvů, nábytku nebo elektrických spotřebičů.

Související články