poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

SZPI po skončení nouzového stavu zavřela 14 prodejen s potravinami

7.8.2020

Státní zemědělská a potravinářská inspekce uzavřela po ukončení nouzového stavu 14 prodejen potravin kvůli nepřípustným hygienickým podmínkám.

Inspektoři se v době hromadných koronavirových opatření soustředili hlavně na dodržování hygienických požadavků a bezpečnost v souvislosti s pandemií, ale jejich kontroly byly pro provozovatele méně časově či administrativně náročné, aby nebylo narušeno plynulé zásobování populace. Nouzový stav byl ukončen 17. 5. 2020 a inspekce se vrátily k běžné komplexní podobě zahrnující podmínky prodeje včetně zázemí, skladů a dalších prostor.

Zcela nebo zčásti bylo uzavřeno 14 obchodů.

Dodržování potravinového práva není podle zprávy SZPI dostatečné u řady provozovatelů. Ve většině uzavřených míst kontroloři odhalili přítomnost myšího trusu, potraviny poškozené myšmi a v některých případech dokonce uhynulé hlodavce. Častým prohřeškem byl zanedbaný úklid – špinavé podlahy a regály, plísně nebo neodvezený odpad. Za takových podmínek nelze zaručit bezpečnost potravin.

Zjistí-li inspektoři podobné prohřešky, zakáží používání příslušných prostor a provozovateli nařídí nápravu. Při další kontrole pak posoudí, zda jsou nedostatky odstraněny a podnik odpovídá zákonným požadavkům. Teprve poté lze zákaz uvolnit a uvést prostory do provozu. Provozovateli je uložena pokuta.

Informace o uzavřených obchodech s potravinami a zjištěných problémech včetně dokumentace a fotek najdete na portálu Potraviny na pranýři v sekci Uzavřené provozovny.

Související články