poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Teplota v pračce běžně neodpovídá nastavení

10.8.2020

Nastavit pračku na 60 °C znamená, že příslušný program je vhodný pro prádlo, které výrobce doporučuje prát při 60 °C. Teplota v průběhu pracího cyklu však může kolísat.

Jak připomněla belgická organizace Test Achats, spotřebitelské testy v minulosti opakovaně zjistily, že skutečná teplota praní často neodpovídá nastavení. Spotřebiče, které se v současnosti dostávají na trh, již většinou splňují energetické požadavky, které se objeví na nových štítcích platných od listopadu 2020.

 Nové pračky tak disponují programem Eco 40–60 pro běžně znečištěné oblečení s doporučenou teplotou praní 40 °C nebo 60 °C. Účinek tohoto ekologického programu není založen na bezpodmínečném dosažení maximální přípustné teploty praní. Na rozdíl od dosavadních ekologických programů u něj není možné zvlášť upravit teplotu.

Při koronavirové epidemii se doporučuje prát oblečení na 60 °C. Je politováníhodné, že nastavení pračky není z pohledu spotřebitele jednoznačné. Tyto informace by však měly být uvedeny v návodu k použití. Pokud v manuálu zmínku nenajdete a chcete si být jisti, že teplota bude dodržena, nepoužívejte ekologický program nebo program pro lehce zašpiněné prádlo. Zvolte program pro náročné praní silně zašpiněných věcí.

Související články