poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Inspirace pro ČR? Francouzi na spotřebičích zavádějí označení o opravitelnosti

12.8.2020

Nové označení spotřebičů a jiných elektronických zařízení ve Francii bude spotřebitele informovat o možnosti nechat přístroj v případě poruchy opravit.

Označení vzniká na základě francouzského zákona o udržitelném hospodářství a omezení plýtvání, který byl přijat na začátku tohoto roku. Do velké míry připomíná energetický štítek.

Chytré telefony, přenosné počítače, televizní přijímače, pračky a sekačky na trávu nové značení ponesou od 1. ledna 2021. Etikety se postupně se rozšíří i na ostatní elektrické zboží. Štítek musí být umístěn na dobře viditelném místě, aby se s ním zákazník snadno seznámil před samotným nákupem, a to jak v kamenném obchodě, tak v e-shopech.

Internetové obchody budou mít povinnost  společně s cenou uvádět dobře viditelnou ikonu s informací o opravitelnosti.

Číslice od 1 do 10 znamená stupeň opravitelnosti založený na několika kritériích, jako jsou technická dokumentace, možnost opravy produktu, dostupnost náhradních dílů nebo poměr ceny nejdražšího náhradního dílu k ceně nového spotřebiče. U smartphonů, přenosných počítačů a televizních přijímačů se berou v potaz rovněž aktualizace softwaru, podobně to bude u modernějších modelů praček.

Někteří výrobci a obchodníci příslušné logo používají už nyní. Vyšli tak vstříc svým klientům a podpořili ekologickou image svých značek. Podle spotřebitelské organizace UFC-Que Choisir francouzská vláda informace o nových štítcích předala Evropské komisi. Není tak vyloučeno rozšíření značení do dalších zemí EU.