poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Co obsahují jednorázové pleny? A lze je recyklovat?

28.8.2020

Jednorázové plenky se skládají z několika vrstev s různým složením. Jaký mají význam, z čeho jsou vyrobeny, jak je to s chlorem? A dají se recyklovat?

Plenky mají obvykle tři vrstvy – horní, spodní a absorpční mezivrstvu. Horní vrstva je ta, která se dotýká pokožky dítěte. Je měkká a zpravidla je vyrobena z polypropylenu. Propouští vlhkost do vnitřku pleny a pomáhá udržovat pokožku suchou. Někdy obsahuje látky, které snižují podráždění a vyrážku v oblasti zadečku.

Jádro pleny většinou obsahuje směs celulózové buničiny a polyakrylátu sodného. Celulózová buničina dobře absorbuje tekutinu. Pokud chcete plenky ohleduplnější k životnímu prostředí, volte značky používající buničinu získanou z lesů spravovaných udržitelným způsobem. Polyakrylát sodný je polymer, který absorbuje množství tekutiny mnohokrát převyšující jeho hmotnost. Kapalinu změní v gel a omezí vlhkost, „uzamkne“ ji.

Vnější vrstva brání úniku tekutiny z plenky. Obvykle je z polyetylenu, který nepropouští vodu. Některé pleny mají navíc ještě další prodyšnou vrstvu.

Plenky by neměly obsahovat latex, který u některých lidí vyvolává alergické reakce. Většina výrobců místo něj používá pro výrobu pružných manžet okolo nožek nebo pasu materiály jako elastan či polypropylen.

Buničina v plenkách může být ošetřena chlórem, aby byla měkká a savá. U plenek vyrobených bez použití chlóru je buničina zpracována za pomoci jiných látek, například kyslíku.

Parfemace má za cíl přebít nepříjemné pachy. Nařízení Evropské unie o kosmetice uvádí řadu vonných přísad, které mohou způsobit alergické reakce. Vyhnout se jim lze nákupem plenek bez vůně.

Lze jednorázové plenky recyklovat? Ano, existují technologie, které umí zpracovat většinu z nich, připomněla britská organizace Which? Ve Velké Británii ani v České republice se však nepoužívají. Většina plenek na jedno použití tak končí na skládce. Pokud hledáte ekologičtější variantu, volte plenky k opakovanému použití.

Související články