poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Ve Francii rostou problémy se štěnicemi

31.8.2020

Ve Francii stoupá počet budov s výskytem štěnic domácích, polokřídlého hmyzu živícího se lidskou krví.

V druhé polovině 20. století byly štěnice ve Francii prakticky vymýceny. Od začátku milénia však jejich počty povážlivě narůstají. V roce 2016 bylo kvůli těmto parazitům dezinfikováno 180 000 objektů v celé zemi. V roce 2019 šlo dokonce o více než půl milionu domácností, uvedla organizace UFC-Que Choisir.

Podle studie provedené mezi dubnem 2019 a březnem 2020 vyhledalo lékařskou pomoc kvůli poštípání 72 000 osob. Problém zasáhl v odlišné míře všechny francouzské regiony. Statistiky vycházejí z informací poskytnutých praktickými lékaři.

Jde o první výzkum svého druhu ve Francii. Výsledky ukazují, že výskyt štěnic nesmí být brán na lehkou váhu. Podle lékařů patřily mezi nejčastější problémy kožní léze (98 %) nebo zhoršený psychický stav. 39 % pacientů trpělo nespavostí a mnozí měli pocit, že poštípání štěnicemi ovlivňuje jejich profesní, rodinný nebo společenský život.

Nejvíce pokousání bylo zaznamenáno v domácím prostředí (53 %) a ve čtvrtině případů v ubytovacím zařízení, jako je hotel nebo prázdninové ubytování. V 16 % případů šlo o přespání u rodiny nebo přátel a v 10 % o poštípání v práci nebo dopravním prostředku. To znamená, že se každý může setkat se štěnicemi, nemusí to být pouze v posteli nebo v důsledku špatné hygieny.

Srovnávací testy ukázaly, že přípravky proti štěnicím v běžné prodejní síti nejsou dostatečně spolehlivé, a to nezávisle na ceně. Francouzský zdravotní úřad (DGS) a generální ředitelství pro prevenci rizik (DGPR) požádaly národní agenturu pro bezpečnost potravin, životního prostředí a práce ANSES o aktualizaci doporučených metod boje proti štěnicím.

Související články