poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Mateřské mléko pro sportovce – riziko i etický problém

2.9.2020

Novým výživovým trendem mezi špičkovými sportovci je konzumace pravého mateřského mléka kvůli obsahu růstových hormonů. Slouží také jako doplněk stravy pro tvorbu svalové hmoty. Koupené mateřské mléko však může být nebezpečné. Konzumace mléka dospělými navíc představuje i etický problém.

Konzumace cizího mateřského mléka dospělými přináší podle amerického úřadu pro kontrolu potravin a léčiv FDA řadu rizik, například zvýšené riziko nákazy infekčními chorobami, vystavení organismu chemikáliím včetně drog nebo příjem nevhodných farmaceutických látek, které v mléce mohou být. Při nesprávném zacházení a skladování se může mateřské mléko zkazit stejně jako jiné mléko. Na internetu jej lze koupit snadno a legálně. Právě při nákupu online nebo od soukromých osob však hrozí, že dárkyně není odborně vyšetřena.

Otázce obchodu s mateřským mlékem se věnoval také dokument Netflixu. Epidemioložka Sarah Keim v něm hovořila o své studii zveřejněné v časopise Journal od the Royal Society of Medicine v roce 2015. Její tým testoval 102 vzorků a zjistil, že 93 % mléka zakoupeného online obsahovalo množství nežádoucích bakterií. Studie uvádí, že nedostatek pasterizace a testování znamená vysoké bakteriální riziko. Mateřské mléko může vystavit spotřebitele řadě infekčních onemocnění včetně cytomegaloviru, hepatitidy B a C, HIV, retroviru HTLV nebo syfilidě. Badatelé dospěli k závěru, že mateřské mléko zakoupené online není optimální pro výživu dospělých ani pro léčbu nemocí, protože rizika jeho konzumace převyšují užitek.

Nicméně existují také bezpečné způsoby získání mateřského mléka. Rodičům, kteří jej potřebují pro své dítě, poradí lékař. Například banky mateřského mléka sledují zdraví dárkyň, starají se o kvalitu a bezpečnost produktu, zajišťují správné zpracování, manipulaci a skladování. Například od roku 1987 je v ČR zakázáno dle doporučení WHO kojit dítě cizí matkou či krmit dítě cizím nepasterovaným mateřským mlékem vzhledem k možnému přenosu HIV. V ČR jsou 4 banky mateřského mléka – v Praze, Českých Budějovicích, Hradci Králové a Mostě.

Pro předčasně narozené děti může být mateřské mléko životně důležité, ale pouze méně než polovina jejich matek má mléko s dostatečným množstvím živin a složek podporujících imunitu a růst. Poptávka po mateřském mléce pro dospělé může takovým kojencům ztížit šanci na optimální výživu. Je tedy otázkou svědomí a etiky, zda považovat mateřské mléko za vhodnou část stravy dospělých jedinců.

Související články