poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Co čekat od chytré chladničky s wi-fi

3.9.2020

Chytrá lednička s připojením na internet pomůže s domácností i pobaví, ale je až o třetinu dražší. Vyplatí se vám?

Lednici s připojením na domácí wi-fi síť můžete ovládat mobilní aplikací z chytrého telefonu. Takový spotřebič mívá na dveřích obrazovku, která pomáhá sestavit a uložit nákupní seznam, dělat si poznámky nebo zapnout hudbu, můžete na ní dokonce zhlédnout oblíbený film. Každá značka má vlastní aplikaci, ale ovládání a funkce bývají podobné.

 Skrze aplikaci lze regulovat nastavení teploty a vlhkosti v chladicí a mrazicí části. Můžete rovněž aktivovat rychlé mrazení. Zařízení umí na základě naplnění jednotlivých částí upravit činnost kompresoru. Sníží se tak spotřeba energie i hluk. Některé modely mají filtr s aktivním uhlím, který čistí vzduch a absorbuje nepříjemné pachy a lze jej rovněž ovládat distančně. Když se vydáte na dovolenou, můžete zapnout šetrný pohotovostní režim a před příjezdem jej z telefonu vypnout. Některé značky nabízejí funkci autodiagnostiky, která umí identifikovat technický problém přístroje.

 Některé chladničky disponují průhlednými dvířky s dotykovým osvětlením vnitřního prostoru. Umožňují tak nahlédnout do chladničky, aniž byste ji museli otevírat a zvyšovat tak spotřebu elektřiny. Některé modely obsahují jednu nebo více kamer, které fotografují obsah lednice a odesílají obraz do chytrého telefonu. To se může hodit, pokud nakupujete a nepamatujete si, co doma máte. Modely s integrovanou obrazovkou vám umožní prohlížet recepty, fotografie a videa. Pomohou vám také vyhledat recepty  z ingrediencí, které již máte, a omezit tak plýtvání.

Displej inteligentních ledniček může nahradit klasické tabule nebo magnety s poznámkami, umožňuje zanechat písemné nebo hlasové vzkazy. Obsahuje kalendář, takže máte přehled o rodinných povinnostech. Poznámky můžete synchronizovat s chytrým telefonem a sdílet s celou rodinou. Na monitoru si lze prohlížet fotky nebo využít integrovaný hudební přehrávač.

Vyplatí se chytrá lednička? Její cena je až o 30 % vyšší než cena běžných modelů a připojení k síti může mírně zvýšit spotřebu zařízení v pohotovostním režimu. Před nákupem je tedy třeba zvážit, zda nabízené funkce využijete, radí španělští kolegové z organizace OCU.

Související články