poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Drahé lampy nebo čističky vzduchu před koronavirem neochrání

8.9.2020

Různé spotřebiče, zvlhčovače vzduchu ani antivirová úprava látek před koronavirem nepomůže. Obchod se strachem sílí, ale mnohem účinnější než utrácet za drahé výrobky je dodržovat hygienická pravidla.

Tvrzení o antibakteriálních a antivirových účincích nese mnoho výrobků. Nenechte se zmást marketingovými tahy. Britská organizace Which? se věnovala třem typům zboží, které slibují ochranu zdraví, ale ve skutečnosti se nevyplatí do nich investovat, protože nepomohou nebo dokonce navodí falešný pocit bezpečí.

Výrobci mnoha UV zařízení, například lamp, uvádějí, že produkt ničí viry pomocí UV nebo UVC záření. Je pravda, že ultrafialové paprsky jsou pro viry smrtelné a že UV záření se používá k dezinfekci v nemocnicích, ale lékařské přístroje se velmi liší od těch, co si na trhu koupí běžný spotřebitel.

UVC světlo je navíc pro člověka extrémně škodlivé a může ublížit očím nebo pokožce, proto se musí používat za pečlivě kontrolovaných podmínek. Světová zdravotnická organizace (WHO) nedávno vydala varování před použitím UV záření k dezinfekci pokožky.

Dezinfekce UV zářením v zdravotnických zařízeních se provádí ve specializovaných komorách bez přítomnosti personálu a trvá až 20 minut. Účinnost závisí na síle UV žárovky a době, po kterou jsou mikroby paprskům vystaveny. Je nepravděpodobné, že by krátkodobé působení zařízení k domácímu použití mělo stejný efekt. Propagační fotky výrobků ošetřujících chirurgické roušky (například na Wish.com) mohou vzbudit falešný dojem, že použití jednorázových roušek je bezpečné. Nelze tedy spoléhat na výrobky s UVC zářením, protože nejsou vhodné k domácímu použití a nejsou nezbytné mimo nemocniční prostředí.

Neexistuje dostatek důkazů, že by čistička vzduchu nebo zvlhčovač mohly ochránit před nákazou. Někteří výrobci nabízejí výrobky, které pomohou dosáhnout „zdravého vzduchu“ v místnosti, tedy správné kombinace čerstvého vzduchu a správné vlhkosti.

Například americká společnost Aprilaire uvádí, že její „systém zdravého vzduchu pomáhá odstraňovat vzduchem se šířící prach, alergeny, bakterie a viry při zachování úrovně vlhkosti, která předchází šíření virů“. Účinnost domácích spotřebičů pro prevenci infekce však záleží na mnoha faktorech. Filtry musí být velmi silné a schopné filtrovat velké objemy vzduchu, takže je v domácnosti obtížné dosáhnout přesné rovnováhy. Investice do takového zboží k ochraně před viry se moc nevyplatí. Jeho účinek lze v tomto případě nahradit pravidelným větráním.

Látky s antivirovou úpravou jsou v současnosti všude, od oblečení po pohovky. Například společnost Aquaclean popisuje svůj nový materiál jako „novou revoluční látku na pohovky, která pomáhá udržovat zákazníky v bezpečí“. V tiskové zprávě uvádí, že produkt byl testován na koronaviry a prokazatelně snižuje množství viru o 91 % už po dvou hodinách.

Na internetových stránkách se však dočtete, že „v žádném případě nelze hovořit o antikovidové látce“. Zmíněné testy se totiž týkaly jistého druhu kočičích koronavirů. Ve skutečnosti je nepravděpodobné, že se nakazíte z pohovky, a to nezávisle na typu čalounění.

Nedávný článek v lékařském časopise The Lancet naznačil, že tvrzení o přenosu přes kontaminované povrchy bylo zpočátku možná přehnané a k nákaze může dojít nejspíše v případě, že se předmětu dotknete bezprostředně poté, co na něj někdo zakašle nebo kýchne. Místo útraty za novou antivirovou pohovku je tedy jednodušší a hlavně účinnější dodržovat základní hygienická pravidla při kašlání a kýchání.

Související články