poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Voda se sníženým množstvím deuteria před rakovinou neochrání

9.9.2020

Neexistují spolehlivé důkazy, že voda se sníženým množstvím deuteria chrání před vznikem rakoviny nebo zmírňuje průběh nádorového onemocnění.

Deuterium je izotop vodíku, který se přirozeně vyskytuje v přírodě. Říká se mu těžký vodík. Nemění chuť ani vzhled vody a v běžné vodě je ho velmi málo. V nabídce různých internetových stránek je voda se sníženým obsahem deuteria. Prodejci uvádějí, že je vhodnější ke konzumaci než minerální nebo stolní vody, protože chrání před rakovinou a osobám s onkologickým onemocněním pomůže k účinnější léčbě.

Rakouská organizace Medizin transparent provedla rešerši, při které nenašla spolehlivé studie o použití vody se sníženým obsahem deuteria pro léčbu nebo prevenci vzniku rakoviny.

Objevila pouze jednu studii o jejích účincích u pacientů s rakovinou prostaty. Šlo o malý výzkum, který trval jen čtyři měsíce a trpěl řadou nedostatků. Chybí v něm například podrobnosti o některých měřeních a nelze přesně určit, jak badatelé skutečně postupovali. Odborníci z Medizin transparent dospěli k závěru, že neexistuje jasný rozdíl v úmrtnosti mezi skupinou pacientů, kteří pili vodu se sníženým množstvím deuteria a těmi, kteří konzumovali běžnou vodu.

Internetoví prodejci argumentují laboratorními pokusy na zvířatech. Experimenty s vodou s výrazně zvýšeným obsahem deuteria měly prokázat škodlivý nebo dokonce fatální účinek na mnoho organismů. Koncentrace deuteria v běžné pitné vodě jsou však velmi vzdálené takovým hodnotám. Pitná voda v Evropě obsahuje jen přibližně 0,015 procenta (150 ppm). Ve vodě se sníženým množstvím deuteria je mezi 0,0025 a 0,0125 procenty (25 až 125 ppm).

Související články