poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Obsah sladidel v limonádách se v různých zemích dramaticky liší

14.9.2020

Obsah sladidel a cukrů v nealkoholických nápojích stejné značky se v různých evropských zemích liší. Množství sladidel ve Fantě či Spritu vychází z požadavků trhu v minulosti. Ve švédských nápojích je až pětkrát více cukru než v portugalských.

Litr Fanty Orange ze švédských obchodů obsahuje 123 gramů sladidel. V Německu 76 gramů na litr, v České republice 69 g/l a ve Velké Británii pouze 46 g/l. Rozdíly ve slazení Spritu jsou ještě větší. Švédský Sprite obsahuje 101 g/l oproti pouhým 20 g/l stejného nápoje v Portugalsku nebo v České republice.

Nad dramatickými rozdíly ve slazení limonád se pozastavili odborníci ze švédské spotřebitelské organizace Råd & Rön. Tak velké rozdíly jsou zarážející a svědčí o tom, že obsah cukru lze snížit, aniž by to nápoji ublížilo. Je ovšem nutná dobrá vůle ze strany výrobce nebo příslušná zákonná úprava. Případ Spojeného království ukazuje, že daň z cukru v nealkoholických nápojích může mít skutečný účinek, pokud zvolíte správný model. Obsah cukru ve Fantě (46 g/l) nebo Spritu (33 g/l) tam patří k nejnižším.

Švédská pobočka Coca-Coly, která vyrábí také Fantu a Sprite, si podle své mluvčí uvědomuje výhody snížené spotřeby cukru ve společnosti, ale místo změny ve složení stávajících nápojů investovala do light produktů s nulovým obsahem cukru.

Snaží se tak vyjít vstříc spotřebitelům, kteří se vyhýbají umělým sladidlům obsaženým ve Fantě v zemích, kde se do ní přidává méně cukru. Rozdíly ve složení vysvětlila mluvčí tím, že receptury se dlouho řídily preferencemi lokálních spotřebitelů. Fanta se například srovnala s dalšími úspěšnými pomerančovými nápoji na trhu a  přizpůsobila se jim.

Pro originální Coca-Colu takové rozdíly neplatí, její receptura je podle výrobce ve všech zemích stejná a obsahuje 106 g cukru na litr nápoje.

Související články