poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Pozor na nevyžádané zásilky se semínky z Číny

16.9.2020

Čínské obchody na Amazonu nebo Alibaba zvyšují počet svých objednávek a pochvalných recenzí falešnými objednávkami. Posílají pak například sáčky semínek do Evropy nebo USA. Zneužívají tak osobní údaje, aby si zajistili potřebný rating na internetových tržištích.

Semínka přichází běžnou poštou Francouzům, Britům, Američanům, ale i Izraelcům, kteří si nic neobjednali. Francouzské ministerstvo zemědělství vydalo nařízení, aby lidé vložili nevyžádanou zásilku do uzavíratelného sáčku a poslali fotografii obalu s poštovními údaji Národnímu útvaru pro veterinární a rostlinnou kontrolu. Semena se nemají vysazovat, protože by mohla ohrozit zdraví nebo životní prostředí. Šetření amerického ministerstva zemědělství a inspekční služby pro zdraví zvířat a rostlin však ukázalo, že jde o semínka nejspíše neškodných květin, trav, ovoce a zeleniny.

Nebezpečí zásilek však nespočívá v záludnosti samotných semínek. Čínští prodejci se snaží zviditelnit na platformách typu Amazon nebo Alibaba. Vytvářejí falešné zákaznické profily se skutečnými adresami, ze kterých píšou objednávky. Poté, co je zboží odesláno a doručeno, údajný kupující zveřejní nadšenou recenzi na služby obchodníka nebo jeho zboží. Pravidla Amazonu stanoví, že recenze nebo komentáře mohou psát pouze ti, co si během posledního roku přes Amazon něco objednali. Prodejci tak fiktivním prodejem zlepšují svou image a dostávají se na lepší místa ve výsledcích vyhledávání. Tyto praktiky se označují anglickým slovem brushing.

Amazon sleduje takové podvody a snaží se jim předcházet. Na dotaz francouzské spotřebitelské organizace UFC-Que Choisir odpověděl, že jeho systémy kontroly jsou nastaveny tak, aby odhalovaly recenze spojené s brushingem a mnohé takové komentáře již byly smazány. Podle deníku Le Monde byl nejméně jeden čínský prodejce na mezinárodním tržišti částečně zablokován.

Problémem ovšem nejsou pouze semínka ve schránce. K jejich doručení byly využity jméno a adresa spotřebitele. V takovém případě je vhodné informovat prodejní platformu, aby se zaměřila na jednání prodejce. Najděte recenzi nebo komentář, který je údajně váš, a také jej nahlaste jako falešný. Je možné, že prodejce nezískal pouze jméno a adresu, ale také další citliví údaje. Změňte proto svá hesla, informujte banku a pozorně sledujte pohyby na svých účtech.

Související články