poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Ceny zboží stoupají. Ušetřit se dá díky privátním značkám

17.9.2020

Cenový rozdíl mezi  „běžnými“ a privátními značkami obchodních řetězců roste. Za posledních šest let stoupl nejméně dvakrát.

Zatímco v roce 2014 byl rozdíl mezi privátními a neprivátními značkami v Nizozemsku 24 %, nyní jsou produkty obchodních řetězců levnější v průměru o 45 % a v některých případech skoro o 80 %.

Nizozemská spotřebitelská organizace Consumentenbond zkoumala ceny 125 výrobků běžných značek (například arašídové máslo Calvé nebo prací prášek Ariel) a odpovídajícího zboží privátních značek v 15 obchodních řetězcích. Do průzkumu nebyly zařazeny výrobky v akci a nebyl brán ohled na rozdíl v kvalitě.

Největší byly cenové rozdíly v kategorii mycích a čisticích prostředků a tablet do myčky. Například prací prášek od privátní značky byl v průměru o 79 % levnější než prášek značky Ariel. Naopak ceny jiných produktů, například trvanlivého mléka, se skoro nelišily. V některých případech může být privátní značka dokonce o něco dražší.

Podle poznatků nizozemských kolegů roste cenový rozdíl mezi privátními a klasickými značkami každoročně zhruba o 5 %. Například v roce 2018 činil 36 %, v roce 2019 40 % a nyní je průměr 45 %. V některých supermarketech jsou již privátní značky nejlevnější. Ceny prémiového zboží ovšem stoupají.

I přes tyto rozdíly spotřebitelé rádi kupují prémiové značky. Vyplatí se při tom využívat slevových akcí, kdy cena klesá v průměru o 30–50 %.

Související články