poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Influenceři na TikToku tahají z dětí peníze

18.9.2020

Influenceři na síti TikTok zneužívají své popularity a snaží se lákat peníze z nezletilých uživatelů. Nabízí jim za to projevy přízně.

Čínská sociální síť TikTok má 800 milionů aktivních uživatelů. Její popularita mezi dětmi je ohromná. Nedávno se na ní objevilo video, ve kterém dvě dívky na společném účtu vyzývají svých 268 000 sledujících, aby svědčili proti nekalým praktikám influencerů, kteří tahají z dětí peníze.

Průměrný věk sledujících je 14 let. Žádost o finanční podporu podle autorek nabádá nezletilé, kteří nemají vlastní příjmy, aby používali karty nebo platební údaje svých blízkých, což se může dít i bez svolení a v některých případech může být považováno za krádež.

O co přesně jde? Někteří uživatelé požadují za pochvalu, zmínku nebo za pouhé vyjádření přízně či lajk na síti částky, které někdy přesahují 100 eur. Děti si tak kupují pozornost osoby, kterou považují za zajímavou nebo ke které vzhlíží.

Transakce probíhá kliknutím na ikonky dárků v pravém spodním rohu obrazovky během živě vysílaného videa. Pokud jsou v telefonu uloženy platební údaje pro nákupy na Google Play nebo App Store, dítě nepotřebuje přístup ke kartě dospělého. Snadno může během několika vteřin utratit vysoké částky.

Podle informací spotřebitelského časopisu 60 millions de consommateurs na video v prvních dnech po zveřejnění zareagovalo 150 obětí nebo svědků podezřelého jednání na TikToku.

Související články