poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Rekordní marže australských pumpařů

22.9.2020

Prodejní marže benzinových pump v Austrálii jsou rekordně vysoké, ačkoliv ceny paliva jsou rekordně nízké.

Velkoobchodní cena pohonných hmot v Austrálii byla v druhém čtvrtletí tohoto roku nejnižší za 21 let. Poprvé byla daňová složka ceny vyšší než cena rafinovaného paliva. Tamější úřad pro hospodářskou soutěž a spotřebitele ACCC však zaznamenal, že marže obchodníků zůstávají velmi vysoké, což zbytečně zvyšuje maloobchodní ceny.

Pandemie covid-19 poznamenala ekonomiku a snížila poptávku, objem prodeje se proto do konce června meziročně snížil o 27 %. Prodejci mají stálé náklady a je pravděpodobné, že se je snaží pokrýt zvýšenou marží. Ovšem i tak se podle ACCC jedná o velký rozdíl, který nemůže být zdůvodněn pouhou snahou o udržení provozu.

Vlády jihoaustralských států a Tasmánie se rozhodly zavést systém transparentnosti pro ceny pohonných hmot. Ten umožní spotřebitelům nakupovat levnější palivo a zároveň podporovat menší provozy. Je obzvláště důležitý pro spotřebitele ve velkých městech, kde ceny neustále kolísají.

Současná situace vedla také k menším cenovým rozdílům mezi cenou paliv ve velkých městech a na venkově. Městské aglomerace již nejsou v tomto směru o moc levnější než odlehlejší lokality.

Související články