poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Jak oblékáním prospět přírodě

25.9.2020

Výroba a údržba oděvů má negativní vliv na vývoj klimatu a stav životního prostředí. Nabízíme vám osm tipů, jak dosáhnout udržitelnější spotřeby.

Oděvní průmysl používá při zpracování tkanin a dalších materiálů velké množství vody a chemikálií. Voda a chemické látky jsou také součástí údržby oblečení. Dánská organizace Forbrugerrådet Tænk věnovala pozornost způsobům, jak se vyhnout zbytečnému vyřazování starších kousků a nutnosti nákupu nových.

Kdyby se oblečení nosilo dvakrát tak dlouho, emise skleníkových plynů vznikající při výrobě by se mohly snížit až o 44 %.

Jednotlivé kusy oděvu noste co nejvíce a nejdéle. Potřebujete změnu? Vyprázdněte svou skříň a jistě v ní najdete naprosto fantastický outfit, na který jste zapomněli.

Rozpárala se vám sukně nebo se porouchal zip u kalhot? Opravte si je, svěřte je krejčímu, nebo je reklamujte. V záruční době se o opravu může postarat prodejce.

Naučte se správně prát. Podle evropské agentury pro životní prostředí stojí za 44 % negativního dopadu oděvů na životní prostředí právě praní, sušení a žehlení. Neperte zbytečně nezašpiněné oblečení. Dodržujte pokyny výrobců a řiďte se návodem pračky. Používejte kvalitní prací prostředek, který odstraní špínu a skvrny – nebudete potřebovat více přípravků a oblečení vydrží déle.

Na výjimečné příležitosti si oblečení půjčujte. Na svatbu, ples nebo oslavu jistě najdete něco vhodného od přátel, kteří mají stejnou velikost jako vy, nebo v půjčovně.

Chcete-li obnovit šatník, vyměňujte si oblečení se známými, na organizovaných výměnných trzích, tzv. SWAP, nebo třeba na internetu.

Kupujte oblečení z druhé ruky. Nejde vždy o obnošený oděv. Mohou to být kousky s nepostřehnutelnou chybou, které místo v běžném obchodě skončí v nabídce blešího trhu nebo výprodeje.

Kupujte pouze to, co budete skutečně nosit, ne kvůli slevám nebo z nudy. Budete-li nakupovat méně, můžete si dovolit investovat do kvalitního oblečení.

Oděvy, které již nechcete, darujte známým, přátelům či charitativním organizacím, nebo prodejte třeba na bleším trhu nebo online. Co již nelze nosit, vhoďte do kontejneru na textil k recyklaci.

Související články