poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Výrobci kosmetiky postupně vyřazují nebezpečný butylparaben

28.9.2020

Konzervační látka butylparaben narušuje endokrinní systém, je na seznamu látek vzbuzujících velké obavy EU a některé kosmetické značky ji přestávají používat.

O škodlivosti butylparabenu pro hormonální rovnováhu člověka se mezi vědci, výrobci a nevládními organizacemi diskutuje již více než 20 let. Komplexní evropské studie potvrdily, že obavy jsou opodstatněné. Na jaře 2020 byl butylparaben zařazen na seznam tzv. látek vzbuzujících velké obavy Evropské agentury pro chemické látky (ECHA). Zatím je však jeho použití v kosmetických přípravcích stále povoleno. Vystavení jeho účinku z jednoho výrobku neohrožuje zdraví, ale když je produktů více, může dojít k tzv. koktejlovému efektu, kdy se účinek sčítá. Nejčastěji se vyskytuje v pudrech, podkladech nebo řasenkách, kde plní funkci konzervační přísady.

Zařazení na seznam ECHA bude mít důsledky pro budoucnost butylparabenu. Dánská spotřebitelská organizace Forbrugerrådet Tænkkontaktovala řadu kosmetických společností s dotazem, zda se chystají postupně ukončit jeho použití. Některé odpověděly, že jej nejnovější řady jejich produktů již neobsahují, nebo že jeho množství postupně snižují (např. Clinique, Galderma Nordic B, W7, Creightons, Cuticura, Derma V10, Elina, LVMH, Unilever, Dove, Pjur, Evoluderm). Reckitt Benckiser Group vyřazení butylparabenu z výroby nevylučuje. Několik značek tvrdí, že jeho použití je legální a bezpečné, a proto se nechystají nic měnit (např. Saether, Shiseido, Procter&Gamble, Aussie, Bondi Sands, L'Oréal, Garnier, Kiehl's, Maybelline, Biotherm). Jiné vůbec neodpověděly (Redken, Miaray, Argan, Body Shop, Rimmel).

Kromě butylparabenu jsou v hledáčku odborníků také jiné látky ze stejné skupiny – propylparaben, ethylparaben nebo metylparaben. Zakázány pro použití v bezoplachové kosmetice jsou isopropylparaben a izobutylparaben. Vědecké výzkumy in vitro a na zvířatech ukazují, že parabeny mohou vyvolávat efekt podobný účinku estrogenu a některé mají antiandrogenní účinek, tedy potlačují mužské pohlavní hormony.

Chcete-li se vyhnout parabenům, pozorně sledujte složení výrobků. Volte značky, které je vůbec nepoužívají. V potravinách jsou parabeny značeny jako E214, E215, E218, E219, ethyl-p-hydroxybenzoát nebo methyl-p-hydroxybenzoát.

Související články