poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Jak zdravá strava pomáhá lepšímu sluchu

29.9.2020

Budete-li pečovat o své srdce, prospěje to i vašemu sluchu. Neškodí mu pouze hluk nebo věk, může ho ovlivnit také kvalita stravy, některé léky nebo onemocnění.

Španělská metastudie zahrnující výsledky 22 výzkumů ukázala, že existuje spojitost mezi příjmem ovoce a zeleniny, omega-3 mastných kyselin či antioxidantů, jakými jsou vitamíny A, C a E, a přirozenou ztrátou sluchu související s věkem. Není však nutné soustředit se na konkrétní potraviny nebo živiny, pro zdravý sluch je nejpodstatnější celková kvalita stravování, podobně jako je tomu u kardiovaskulárních chorob.

Pro správnou funkci ucha je stejně jako u zbytku těla klíčové dostatečné prokrvení. Zdravá strava chrání před zvýšenou hladinou cholesterolu a hypertenzí, může plnit antioxidační funkci a snížit riziko zánětů. Vnitřní ucho je podobně jako ledviny nebo oči závislé na vlásečnicích, které cukrovka druhého typu nebo vysoký krevní tlak poškozují. Nekvalitní strava a nezdravý životní styl tak mohou uším škodit a vyvolat problémy se sluchem. Podle autorů studií je pro dobrou kvalitu sluchu dobré vše, co prospívá srdci. Doporučují konzumovat více ovoce a zeleniny, celozrnných výrobků, rostlinných bílkovin a vlákniny a omezit živočišné tuky nebo přidané cukry.

Sluch lze rovněž chránit omezením hluku a zvýšením fyzické aktivity. Důležité je rovněž nekouřit. Při prvních známkách problémů vyhledejte odborného lékaře, například když nebudete rozumět jednotlivým slovům na pozadí jiných zvuků, budete mít potřebu zvyšovat hlasitost televize nebo začnete své okolí žádat o opakování řečeného. Čím dříve lékař diagnostikuje ztrátu sluchu, tím větší je naděje na úspěšnou léčbu, připomněla americká organizace Consumer Reports.

Související články