poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Co se skrývá v dětském tělovém mléku

30.9.2020

Tělové mléko pro kojence musí být snadno roztíratelné. Musí se dobře vsakovat a je příjemné, když hezky voní a vypadá. Britská organizace Which? zjišťovala, k čemu slouží ingredience uvedené na obalech dětských tělových mlék.

Na balení dětských tělových mlék jsou různé údaje a tvrzení. Ne vždy je jednoduché se v nich vyznat. Britští kolegové se s těmito otázkami obrátili na Dr. Barbaru Olioso, specialistku na kosmetické výrobky a ředitelku organizace The Green Chemist Consultancy.

Pokožka novorozenců a batolat je citlivá na vysušení a podráždění, některé děti mají sklon k vzniku ekzémů. V dětském pleťovém mléku proto najdete tři různé zvlhčující složky, které společně kůži chrání a udržují hebkou a vláčnou. Isopropyl palmitate pokožku změkčuje a brání vysychání. Glycerin pomáhá udržet v pokožce vlhkost získanou ze vzduchu. Kokosový olej vytváří bariéru, která brání nadměrnému vypařování vody.

Výrobek určený ke každodennímu použití musí být dostatečně jemný. Hydroxid sodný a bitartrát sodný pomáhají udržovat správné pH, aby mléko nebylo příliš kyselé a nedráždilo dětskou pokožku.

Výrobci dětských tělových mlék tvrdí, že jsou jejich produkty hypoalergenní a neobsahují alergizující vonné složky. Podle dr. Olioso však mohou někteří lidé reagovat na jiné přísady, například na konzervační látky. Označení „hypoalergenní“ znamená pouze to, že u výrobku je menší riziko, že vyvolá alergickou reakci, nikoliv nulové. Alergie vzniknout může.Pokud si všimnete nežádoucí reakce u dítěte nebo u sebe, ihned se poraďte s lékařem.

Dětské mléko obsahuje také tzv. „senzorické modifikátory“, které zpříjemňují jeho konzistenci. Dimethicone zajišťuje, že se snadno nanáší, dobře roztírá a rychle vsakuje. Konzistenci zlepšují také emulgátory glyceryl stearate a polysorbát 20, který brání oddělení olejnatých složek od vodnatých.

Některá tělová mléka pro kojence obsahují barviva (například růžové CI 17200 nebo chinolinovou žluť CI 47005). Přírodní barviva jsou podstatně dražší, a proto se ve většině produktů nevyskytují. Někteří výrobci používají pouze příjemně zabarvené balení, ale do samotného mléka barviva nepřidávají. Aby mazání vypadalo dobře, musí obsahovat také látky, které tekutinu zahustí, dodá jí charakteristický vzhled a konzistenci mléka nebo sníží pocit mastnoty. K tomu slouží například oxid titaničitý nebo křemičitan hořečnato-hlinitý, který se vyrábí z přírodního jílu.

Vůně je v tělovém mléku žádaná a neutralizuje pach ostatních složek. Na výrobcích je však často uveden pouze obsah vonných látek nebo parfému, aniž by byla upřesněna konkrétní látka. Z dermatologického hlediska je vhodnější vyhýbat se vonným látkám, protože patří k nejčastějším původcům kožních reakci, a jsou tedy nevhodné zejména pro nejmenší děti, jejichž imunitní systém se teprve vyvíjí.

Dětská tělová mléka obsahují také konzervační látky, které mají za úkol prodloužit trvanlivost. Například fenoxyethanol působí proti bakteriím nebo jako stabilizátor pro jiné chemikálie, které by se mohly kazit nebo rozkládat, zatímco kyselina p-anisová chrání před plísněmi. Kyselina p-anisová se vyskytuje v přírodě a může být vyrobena z přírodních zdrojů nebo synteticky. Nezávisle na složení obvykle platí, že pleťové mléko vydrží v použitelném stavu do 12 měsíců od otevření.

Související články