poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Klady a zápory platby telefonem

1.10.2020

Pro platbu telefonem nemusíte manipulovat s platební kartou. Využívání Google Pay však může být dražší. Zároveň nemáte plnou kontrolu nad využíváním vašich osobních údajů.

Google Pay a Apple Pay jsou jakousi peněženkou v telefonu. Do aplikace lze uložit údaje své platební karty. Mobil pak můžete prakticky ve všech obchodech používat jako bezkontaktní platební kartu.

V telefonu je třeba zaregistrovat jednu debetní kartu. O tom, které platební karty lze propojit s Google Pay nebo Apple Pay, rozhoduje banka. Dánská spotřebitelská organizace Forbrugerrådet Tænk upozornila, že peněžní ústavy to obvykle umožňují u dražších karet neboli u mezinárodních systémů (např. MasterCard), nikoli pro místní karty typu Dankort.

Jaké jsou výhody Google Pay a Apple Pay? Oba systémy fungují všude, kde lze platit bezkontaktně. Můžete snadno zaplatit telefonem, i když u sebe nemáte kartu nebo hotovost. Při nákupech online nemusíte pokaždé vyplňovat informace o kartě.

Jaké jsou nevýhody obou systémů? Nemůžete se sami rozhodnout, kterou debetní kartu do nich zadáte. Pro obchody je dražší přijímat platbu telefonem než fyzickou kartou, což může postupně vést k zvyšování maloobchodních cen. Používáním Google Pay poskytujete společnosti Google své osobní údaje, ale nemáte kontrolu nad tím, do čeho všeho vidí a jak jsou data používána.

Forbrugerrådet Tænk již dříve varovala, že kvůli systémové chybě jsou při některých platbách telefonem v Dánsku účtovány nelegální poplatky. V této věci již kontaktovala ministra průmyslu a obchodu.

Související články