poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Zubních past se nemusíte bát. Sledovat složení se však vyplatí

5.10.2020

Většina zubních past neobsahuje nebezpečné chemikálie. Dánské srovnání však přesto u některých odhalilo látky narušující hormonální rovnováhu organismu.

Téměř polovina vzorků ve výzkumu spotřebitelské organizace Forbrugerrådet Tænk získala nejlepší hodnocení za bezpečné chemické složení. Srovnání bylo založeno na hodnocení deklarovaného složení na obalu.

Do studie bylo zařazeno 57 výrobků. 26 past dostalo nejvyšší známku. 23 vzorků bylo hodnoceno průměrně, protože mohou být škodlivé pro životní prostředí. 8 produktů zcela propadlo, protože obsahovalo endokrinní disruptory. Ty mohou ovlivnit mnoho procesů v těle, například vývoj dítěte nebo vznik nádorových onemocnění.

Mezi odhalené disruptory patří antibakteriální látka triclosan. Může se hromadit v těle i v přírodě a podporovat vznik bakteriální rezistence. Podle dánské agentury pro ochranu životního prostředí je třeba se mu důsledně vyhýbat. Látka BHT, používaná pro své antioxidační vlastnosti, se vyskytovala ve dvou pastách.

Parfemace u kosmetických výrobků může být problematická, ale zubní pasty se bez ní zpravidla neobejdou. Dánské národní centrum pro výzkum alergií uvádí, že zubní pasta jen málokdy vyvolává alergickou reakci. Spotřebitelé mají však na vybranou, protože na trhu jsou i produkty bez přidaných vonných látek. V e srovnání to byla pasta Proxident. Parabeny ve formě propylparabenu, methylparabenu nebo jejich sodných solí byly obsaženy v 6 zubních pastách.

Úplné výsledky testu najdete zde. U každého testovaného produktu je zobrazena ikonka baňky, která svojí barvou a písmenem ukazuje, jak byl v testu ohodnocen. Zelená s písmenem A znamená nejlepší známku, černá s písmenem C naopak nejhorší výsledek.

Související články