poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Myčkou ušetříte vodu a možná i energie

6.10.2020

I ta nejméně úsporná myčka nádobí spotřebuje jen poloviční množství vody ve srovnání s ručním mytím, ukázaly britské testy.

Podle poznatků britské spotřebitelské organizace Which? jsou myčky v průměru čtyřikrát efektivnější než ruční mytí. Přístroj standardních rozměrů spotřebuje k očištění stejného množství nádobí skoro desetkrát méně vody. Výsledky testů svědčí o tom, že spotřebič o šířce 60 cm bývá efektivnější než menší přístroje.

Dvě standardní jídelní soupravy lze umýt v ruce zhruba devíti litry vody. Do jídelní soupravy britští kolegové zahrnuli talíř na hlavní jídlo, talíř na polévku, dezertní talíř, šálek s podšálkem, sklenice a sadu příborů pro jednu osobu. Myčky nádobí však neumývají pouze jednu nebo dvě soupravy, do některých se jich vejde až 16. Proto byly v testu naplněny na maximum a pak bylo množství použité vody vyděleno, aby byla určena spotřeba na dvě soupravy.

Myčka na nádobí může také ušetřit energii na ohřev vody, protože stejnou dávkou ohřáté vody umyje více nádobí, než se člověku podaří umýt ručně.To však záleží na způsobu ohřevu, protože ceny plynu, elektřiny a ústřední dodávky teplé vody se liší.

Související články