poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Antibakteriální úprava znamená chemii. Nahradit lze důslednou hygienou

8.10.2020

Výrobky s antibakteriální úpravou od kuchyňských prkýnek až po sportovní oblečení nebo ponožky proti zápachu nohou jsou ošetřeny biocidy, které mohou patřit mezi nežádoucí chemikálie.

Biocidy jsou chemické látky pro boj s bakteriemi, plísněmi a dalšími mikroorganismy. Mohou však škodit zdraví i životnímu prostředí, protože se jedná o látky zabíjející živé organismy. Jednotlivé baktericidní přípravky nejsou problematické samy o sobě, ale koktejlový účinek z různých prostředků, se kterými člověk přichází do styku, může vést k nepříjemným následkům. Podle odborníků některé biocidy přispívají k vývoji rezistentních bakterií, které pak nereagují na antibiotickou léčbu.

Antibakteriální úprava nebývá nezbytná. Hravě ji nahradí pravidelná hygiena, nejlépe ekologickými a nealergizujícími prostředky. Podle dánské organizace Forbrugerrådet Tænk se lze škodlivým biocidním chemikáliím vyhnout. Vyvarujte se častému používání produktů s antibakteriální úpravou. Sledujte látky, které výrobce použil. Ty musí být podle zákona uvedeny na výrobku nebo obalu, pokud je na trhu nabízen jako antibakteriální, antivirový nebo s protiplísňovou či protipachovou úpravou. Někdy se může jednat například o stříbro. Výrobce má také povinnost uvádět obsah nanomateriálů. Pokud tyto informace na zboží nenajdete, zeptejte se přímo výrobce nebo prodejce.

Související články