poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Směsi do elektronických cigaret mají kolísavou kvalitu

13.10.2020

Podle belgického výzkumného ústavu a institutu pro veřejné zdraví Sciensano se kvalita směsí zlepšuje, ale stále není dostatečná. Množství obsaženého nikotinu někdy neodpovídá deklaraci. Některé výrobky nadále obsahují nežádoucí diacetyl či acetylpropionyl.

Výsledky nedávné studie ukazují, že by se úřady měly zaměřit na častější a přísnější kontroly kvality e-cigaret. Odborníci v letech 2013–2018 analyzovali 246 produktů. V některých směsích, které neměly obsahovat nikotin, byla odhalena stopová množství této látky. Jinde bylo množství nikotinu vyšší nebo naopak nižší, než udával štítek. Odchylky převyšovaly 10 %. Ačkoliv se tím výrazně neovlivní zdraví kuřáka, vypovídá to o nedodržování norem výroby.

Zatímco v roce 2016 byly v 10 % vzorků těkavé organické látky, jako je benzen, v roce 2018 je neobsahoval žádný. Došlo však k nálezům diacetylu a acetylpropionylu, které se projevují máslovou příchutí.

Jde o látky, které jsou bezpečné při požití, ale při vdechování mohou způsobovat respirační potíže. V 55 % vzorků z roku 2017 a 27 % v roce 2018 našli vědci diacetyl nebo acetylpropionyl nebo dokonce obě dvě látky v náplních s příchutí čokolády, ořechů, karamelu a dortu.

Zákon stanoví, že výrobci nesmí do tohoto druhu výrobků přidávat látky, které mohou ohrozit lidské zdraví, s výjimkou nikotinu. Neexistuje však seznam povolených přísad a diacetyl a acetylproprionyl nejsou výslovně zakázány. Směsi nemusí projít žádným standardizovaným testem k prokázání bezpečnosti. Pravidla se navíc vztahují pouze na nikotinové náplně, nikoli na zboží bez nikotinu.

Související články