poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Test funkčních bund

14.10.2020

Ani nejdražší funkční bundy nejsou dokonalé. Při každém zmoknutí se jejich vodotěsnost naruší. V nezávislých testech žádný vzorek nezískal výborné hodnocení.

Funkční bunda má být maximálně vodotěsná a zároveň co nejprodyšnější. Zní to jako protiklad, ale moderní materiály skutečně umí zabránit vodě zvenku prosáknout k tělu a zároveň si poradí s odváděním potu ve formě páry opačným směrem.

Funkční bundy se skládají ze tří vrstev – z vnější látky, nepromokavé prodyšné membrány a vnitřní podšívky.

U dvouvrstvé bundy jsou horní materiál a membrána spojeny a pod nimi je volně přišitá podšívka. Všechny vrstvy trojvrstvé bundy jsou spojené, což zaručuje vysokou odolnost, protože membrána je chráněna proti oděru zvenku (například batohem) i zevnitř. Navzdory své pevnosti je taková bunda lehčí, lépe se skládá a v batohu zabere méně místa. Vrstvy tedy nemusí být rozeznatelné pouhým okem nebo na omak. Trojvrstvé bundy jsou obvykle nejdražší, protože složitější výroba je nákladnější. Pokud neplánujete několikadenní vysokohorskou túru, postačí vám dvouvrstvá bunda.

Spotřebitelské organizace VKI (Rakousko) a Stiftung Warentest (Německo) testovaly osm dvouvrstvých funkčních bund bez obsahu fluoru (Haglöfs Esker, Jack Wolfskin JWP Shell, Maier Sports Metor, Mamut Trovat, Intersport / McKinley Laga, Salewa Puez Powertex, Schöffel ZipIn! Vancouver3, Rosemoor Vaude). Nejlépe, ač ne právě na výbornou, dopadla bunda ZipIn!  Vancouver3, nejhůře výrobek značky McKinley řetězce Intersport. Výsledky ukázaly, že každé namočení funkční bundy ubírá na její nepromokavosti. Vodotěsnost textilie je označována výškou pomyslného vodního sloupce v milimetrech, při kterém by materiál zůstal nepropustný. Řada výrobců udává vodní sloupec 10000 mm nebo dokonce 20000 mm. Co si pod tím představit? Když klečíte na mokré trávě, dochází k tlaku rovnajícímu se okolo 4000 mm vodního sloupce. Srovnávání bund podle vodního sloupce není příliš směrodatné, protože současné materiály jsou extrémně vodotěsné. Problém obvykle kví v  kvalitě zpracování. Voda často projde švy nebo zipy, které nejsou vždy dobře utěsněny. V testu proto byly do bund oblečeny figuríny a na ně byl spuštěn umělý déšť v množství a síle 200 l/m2 po dobu dvou hodin. Nové bundy chránily dost dobře. Po pátém dešťovém cyklu však byl výsledek výrazně horší. Nejlépe si vedla bunda Haglöfs – namočila se pouze čtvrtina bavlněného oblečení pod bundou. Zklamáním byla bunda Jack Wolfskin.

Ani prodyšnost nebyla dokonalá – žádná bunda nevyšla na výbornou. Navzdory vysoce specializovaným materiálům je těžké zajistit jak vysokou vodotěsnost, tak výbornou propustnost par. Existují přirozené limity – rozdíl mezi vnitřní (tělesnou) a vnější teplotou musí být nejméně 15 C. Membrána nezvládá ani situaci, kdy pot teče při větší fyzické námaze proudem. Nejde pouze o páru. Velmi užitečné tak mohou být větrací otvory, zejména v podpaží.

Prodyšnosti brání také nedostatečná impregnace. Když vnější vrstva nasákne vodou, pára nemá kudy unikat. Proto je třeba čas od času impregnaci obnovit, zejména po zmoknutí. Lze ji také reaktivovat, zpravidla teplem – v sušičce, fénem nebo žehlením na nízkou teplotu. Textilie bez obsahu PFC však obecně nevyžadují tepelné ošetření. Novou impregnaci lze provést propláchnutím v tekutém impregnačním prostředku nebo aplikací ve formě spreje. Lze také využít služby nabízené výrobcem, nebo se obrátit na čistírnu.

Výrobci všech testovaných bund uvádějí, že výrobky neobsahují fluor. Jde o perfluorované a polyfluorované alkylové látky (PFAS), často také označované jako PFC. Stopové množství bylo odhaleno ve vzorku značky Haglöfs. PFAS se v přírodě nevyskytují a jsou těžko rozložitelné. Některé poškozují játra, mohou být karcinogenní a narušují vývoj organismu. Šíří se vzduchem a podzemní vodou. Byly již nalezeny také ve vzorcích půdy z Antarktidy, v mateřském mléce i v krvi. Obzvláště problematické jsou sloučeniny s dlouhým řetězcem, jako je kyselina perfluoroktanová (PFOA), kterou EU zařadila na seznam látek vzbuzujících mimořádné obavy a s účinností od července 2020 přísně omezila její používání. Bundy byly prověřovány i na další chemikálie. V některých byly nalezeny polycyklické aromatické uhlovodíky (PAH) a organocínové sloučeniny.

Související články