poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

V čaji pro kojence HiPP je zbytečně velké množství sladidel

20.10.2020

Čaj německé značky HiPP je určen nejmenším dětem starším 6 měsíců, ale naprostou většinu jeho obsahu tvoří látka s vlastnostmi cukru.

Na obalu dětského čaje HiPP jsou svěží příroda a bylinky, květy fenyklu nebo heřmánku na zelené louce. Nechybí ani označení šetrnosti k dětským zoubkům.Spotřebitelský časopis Ktipp však ukázal, že první dojem klame. Ve složení produktu pro švýcarský trh jde o instantní prášek z 0,1 % fenyklového nebo heřmánkového extraktu a 90 g cukru na 100 g výrobku.

Použitým sladidlem je isomaltulóza, která je méně sladká než obyčejný cukr a je šetrná k zubům. Ve skutečnosti však isomaltulóza obsahuje stejné množství kalorií jako běžný cukr, tedy takzvané prázdné kalorie. Podle výrobce hraje tato látka roli rozpustného základu a byla to nejlepší možná volba.

Řada instantních čajů obsahuje sladidla. Poznáte je snadno. Mají koncovku –óza, například maltóza nebo glukóza, nebo jde o sirup, třeba sladový sirup.

Mnohem zdravější čaj pro malé děti připravíte z pravých bylinek, ať už sypaných nebo balených do čajových sáčků. Je to také levnější. Děti by měly pít především vodu nebo neslazený čaj.

Související články