poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Titanová běloba proniká placentou k plodu. Bude zakázána?

27.10.2020

E171 se běžně používá jako potravinářské barvivo. Nanočástice titanové běloby pronikají placentou a ohrožují vývoj plodu. Dočasný zákaz používání ve Francii bude prodloužen a možná se k němu připojí celá Evropská unie.

Barvivo s označením E171 sestává z nanočástic oxidu titaničitého a používá se v potravinách, léčivech a kosmetice (například v zubních pastách či rtěnkách). Francouzští vědci objevili oxid titaničitý v placentách všech 22 sledovaných žen a také v první stolici 9 z 18 novorozenců zapojených do studie. Předchozí laboratorní výzkumy na zvířatech  naznačovaly, že nanočástice jako takové ohrožují lidské zdraví a mohou narušit vývoj plodu v děloze.

Francouzské úřady pozastavily používání E171 v potravinách do konce roku 2020 na základě údajů, které hovořily o zvýšeném karcinogenním riziku u dospělých.

Nyní musí tamější vláda rozhodnout, zda toto opatření prodloužit či nikoliv. Spotřebitelská organizace UFC-Que Choisir vyžaduje rozšíření zákazu na všechny výrobky včetně léčiv a kosmetiky. Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) připravuje vědecké stanovisko k rizikům spojeným s požitím titanové běloby. Závěry by měly být zveřejněny v březnu 2021.

Francouzské poznatky a rozhodnutí mohou mít vliv na závěry evropských expertů, a dokonce posloužit jako vodítko k rozhodnutí Evropské komise, zda zakázat používání E171 na území všech členských států. Poslanci francouzského parlamentu přijali 8. října usnesení, které vyzývá k zákazu E171 v celé EU.

Související články