poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Průmyslově zpracované náhražky masa do zdravého jídelníčku nepatří

28.10.2020

Vegetariáni a vegani by se měli zaměřovat na nezpracované a minimálně zpracované rostlinné výrobky. Průmyslově zpracované potraviny zdraví neprospívají.

Vegetariánská a veganská strava nemusí vždy prospívat zdraví. Rostlinné náhražky masa a mléčných výrobků z obchodů se často vyznačují špatnými výživovými vlastnostmi. Vyplývá to ze studie francouzského výzkumného týmu pro výživovou epidemiologii EREN, které se zúčastnilo 21 212 osob.

Vědci zkoumali jídelníček 19 812 konzumentů masa, 646 peskovegetariánů (jedí ryby, ale ne maso), 500 vegetariánů a 254 veganů. Čím více se lidé vyhýbali masu a živočišným látkám, tím častěji konzumovali rostlinné náhražky – rostlinné nápoje, sójové maso, produkty z tofu, rostlinné uzeniny, steaky či burgery. Výrobci potravin využívají trendy a zvyšující se poptávku, vyvíjejí nové produkty a výběr roste.

Nicméně většinu nabídky tvoří terciárně zpracované potraviny, které se nevyznačují prospěšnými nutričními vlastnostmi. Nepřiměřená konzumace terciárně zpracovaných výrobků může způsobit prudký nárůst chronických civilizačních onemocnění, jako jsou obezita, cukrovka, některé druhy nádorů nebo kardiovaskulární choroby, upozornila organizace UFC-Que Choisir.

Studie ukázala, že terciárně zpracované potraviny tvoří 33 % energetického příjmu osob konzumujících maso, 37 % energetického příjmu vegetariánů a 39,5 % veganů. Nevyvážená bezmasá strava tak může přinášet větší zdravotní rizika než konzumace masa a dalších živočišných produktů.

Podle badatele Benjamina Allese z francouzského Národního ústavu pro zemědělský výzkum INRAE však závěry studie udávají pouze průměrné hodnoty. Někteří vegetariáni a vegani dbají na vyvážený přísun potřebných látek a jsou v tomto směru svědomitější než lidé konzumující maso. Dlouhodobí odmítači živočišných produktů jsou si dobře vědomi zdravotních rizik a snaží se jim vyhnout.

V době, kdy se rozhodli vyhýbat masu, byla nabídka rostlinných náhražek nulová nebo velmi malá. Naopak někteří mladí lidé, kteří přešli na vegetariánskou nebo veganskou stravu nedávno, tak učinili většinou z etických důvodů a nezajímají se příliš o zdravotní aspekty svého jídelníčku. Od začátku konzumují terciárně zpracované náhražky živočišných potravin, protože je znají odjakživa a považují je za běžnou součást svého života.

Související články