poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Elektroauto z druhé ruky? Pozor na životnost baterie

30.10.2020

Průměrná životnost baterie u vozů na elektrický pohon klesá se stářím automobilu. Téměř stoprocentní kapacitu mají baterie zhruba po dobu tří let.

Automobily na elektrický pohon umožňují snížit škodlivé emise v ovzduší. Jejich prodeje rok od roku stoupají. Zvyšuje se také vzdálenost, kterou ujedou na jedno nabití. V nezávislých testech britské organizace Which? i levnější nové modely urazily přes 390 km. Doba potřebná k plnému nabití se naopak zkracuje.

Britští kolegové zkoumali zkušenosti s životností baterie 1016 majitelů aut na elektrický pohon. Zatímco majitelé nových elektromobilů mohou tři roky od zakoupení počítat s minimálně 98% kapacitou baterie, řidiči starších modelů hlásili trvalý pokles výdrže. Baterie nejstarších modelů, z nichž některé byly až z roku 2014, už fungovaly pouze na 92 %.Elektrická auta v testech Which? měla průměrný dojezd 300 km. To by znamenalo, že po šesti letech užívání může tato vzdálenost klesnout přibližně na 280 km. Pokud měníte auto častěji nebo si jej pouze půjčujete, nemusí to být velký problém. Při nákupu vozu z druhé ruky však jde o důležitý parametr.

Slabou baterii lze sice vyměnit, ale je-li vůz po záruce, jedná se o velmi drahou opravu. Dobrou zprávou je, že měnit baterii je skutečně nutné pouze ve vzácných případech. Z 1016 respondentů výzkumu k výměně musela přistoupit jen 3 %. Nejčastěji byla nová baterie potřeba u luxusních SUV (12 % z celkového počtu elektrických SUV prošlo výměnou). Potvrzuje se tak skutečnost, že drahé auto není zárukou větší spolehlivosti. Pouze jeden z 356 majitelů elektromobilů střední třídy musel nechat vyměnit baterii svého vozu.

Většina respondentů nabíjí svá auta doma, a to napříč různými třídami vozů. Veřejné nabíjecí stanice jsou podle nich často drahé a problémem je rovněž nutnost připojovat se k různým sítím a stahovat různé mobilní aplikace jednotlivých poskytovatelů.

Související články