poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Test vegetariánských hamburgerů

2.11.2020

Většina veganských hamburgerů stále nedokáže napodobit maso. Ale vítěz švýcarského degustačního testu se jeho chuti velmi přiblížil.

Vegetariánské hamburgery mají vypadat a chutnat jako hovězí výrobek, aniž by ve skutečnosti obsahovaly maso. Jsou populární například mezi flexitariány, tedy lidmi, kteří konzumují vegetariánskou stravu a občas si dopřejí maso. Výrobci se snaží o odpovídající chuť, konzistenci a vzhled. Základ vegetariánských hamburgerů tvoří bílkoviny ze sóji, žlutého hrášku a pšenice. Barvu dodává šťáva z červené řepy. Kouřovou příchuť získává výrobek ze směsi koření a příchutí. Dalšími ingrediencemi jsou tuky, voda a látky upravující konzistenci.

Spotřebitelský pořad Kassensturz švýcarské veřejnoprávní televize SRF provedl chuťový test deseti vegetariánských hamburgerů. Pouze jeden z nich, Green Mountain Burger, měl vyváženou chuť a konzistenci šťavnatého masa. Všechny ostatní vzorky měly k iluzi masa daleko.

Za vítěze se svými senzorickými vlastnostmi zařadily tři výrobky zakoupené v diskontních řetězcích Aldi, Denner a Lidl. Šest hamburgerů obdrželo „dostatečnou“. Patřil k nim také Garden Gourmet Sensational Burger vyrobený firmou Nestlé v České republice. Dostatečné burgery měly příliš slanou chuť a umělé aroma. Nebyly šťavnaté ani nadýchané. Některé degustátorům připomínaly chuť kartonu.

Zcela propadly hamburgery Happy Vegi Butcher Burger, Délicorn a Corantur, které odborníci popsali jako příliš kořeněné, nadměrně suché a tuhé.

Přehled testovaných vzorků a podrobné výsledky najdete v  tabulkách zde.

Související články