poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Balené ledové kávy – málo kofeinu, hodně cukru

4.11.2020

Balené chlazené kávy se obsahem přidaných cukrů a tuku vyrovnají potravinám, ale většinou nedodají organismu potřebné množství kofeinu.

Od svého uvedení na trh před 16 lety jsou chlazené kávové nápoje s mlékem ve Švýcarsku velmi populární. Marketingové průzkumy ukazují, že tržby obchodníků jen loni dosáhly 187 miliónů švýcarských franků (skoro 4,8 miliard Kč). Původně šlo pouze o kávu s kravským mlékem, dnes seženete také nápoje s rostlinnými náhražkami mléka.

Spotřebitelský pořad Kassensturz veřejnoprávní televize SRF a spotřebitelský časopis Saldo testovaly 15 vzorků balených kávových nápojů na obsah nežádoucích látek a pochybné přísady. Rovněž zjišťovaly množství cukru, tuku nebo kofeinu.

Potěšující zprávou je zjištění, že testované chlazené kávy neobsahovaly těžký kov kadmium, sulfátový polysacharid karagenan ani fosfáty. Velkým problémem se však ukázalo být nadměrné množství cukru a tuku. V mléce se přirozeně vyskytuje laktóza, tzv. mléčný cukr.

Výrobci však do nápojů často přidávají klasický bílý řepný cukr. Test odhalil 9–15  g  cukru v jednom kelímku.

Světová zdravotnická organizace WHO doporučuje, aby dospělí bez dostatečné fyzické aktivity konzumovali maximálně 50 g přidaného cukru denně. Spotřebitel si mnohdy neuvědomuje, že jeden chlazený kávový nápoj tvoří pětinu až čtvrtinu denního příjmu. Balené kávové nápoje, zejména ty s přidaným mlékem, se množstvím obsaženého tuku a cukrů vyrovnají spíše pokrmu než nápoji.

Nejvíce cukru a tuku bylo v jedné porci (350 ml) testovaných nápojů OK a Denner. Laboratoř zjistila nejméně přidaných cukrů a tuku v mandlových nápojích od Emmi a Alpro.

Lidé pijí kávu nejen kvůli chuti, ale také kvůli jejím povzbuzujícím účinkům. Test ukázal, že ne všechny ledové kávy opravdu povzbudí. Informace o množství kofeinu v seznamu přísad byly poněkud matoucí, například „54 % kávy, vody a kávového extraktu“ nebo „káva Arabica: 1 %“. Podle laboratorních výsledků obsahuje polovina testovaných produktů méně kofeinu než průměrný šálek espressa. V nápojích značek Alnatura, Alpro a Migros byla sotva polovina kofeinu, než lze očekávat v klasickém šálku.

Původní článek včetně podrobných výsledků testu najdete zde.

Související články