poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

EU zpřísnila limit pro škodlivé perfluoralkylované látky

3.11.2020

Evropský úřad pro bezpečnost potravin EFSA aktualizoval hodnotu doporučeného maximálního příjmu perfluoralkylovaných látek neboli PFAS. Jsou to chemikálie, které se nevyskytují v přírodě a vznikají pouze při lidské činnosti. Některé se mohou dlouhodobě hromadit v těle a mít nepříznivé účinky na zdraví.

PFAS se vyrábí a používají v různých průmyslových odvětvích – například v textilním, automobilovém, potravinářském, stavebním nebo elektronickém průmyslu. Vyskytují se v široké škále spotřebního zboží, které používáme každý den, například v nádobí, krabicích na pizzu nebo čisticích prostředcích. Byly objeveny v pitné vodě, rybách, ovoci, vejcích a dalších potravinách. Perfluoralkylované látky do potravin pronikají různými způsoby.

Rostlinná strava může být kontaminována z půdy a zálivkou. Hospodářská zvířata je konzumují s krmivem a vodou. Zpracované potraviny bývají kontaminovány v průběhu průmyslové úpravy. Různé nádoby mohou chemikálie uvolňovat do vložených pokrmů.

Testy španělské organizace OCU v roce 2017 ukázaly, že perfluoralkylované látky jsou obsaženy v obalech kukuřice určené k výrobě popcornu v mikrovlnné troubě nebo obalech dalších rychlých pokrmů.

Organismus je vystaven účinku PFAS z různých zdrojů. Podle vědců EFSA jsou nejvíce ohroženou skupinou děti a každodenní vystavení těhotných a kojících žen účinku chemikálií problém ještě zvyšuje. Evropský úřad pro bezpečnost potravin zjistil, že PFAS snižují reakci imunitního systému na očkování a zvyšují hladinu cholesterolu v krvi. Proto byl jejich přijatelný týdenní příjem nově stanoven na maximálně 4,4 nanogramů na kilogram tělesné hmotnosti. Toto rozhodnutí má přispět k posílení legislativní ochrany spotřebitelů. Evropská unie pracuje na aktualizaci právních předpisů o materiálech přicházejících do styku s potravinami. Některé z těchto materiálů stále nejsou regulovány, stejně jako řada potenciálně toxických látek.

Související články