poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Test třezalkových produktů - skutečně pomohou před depresemi?

5.11.2020

Bylinné přípravky s třezalkou tečkovanou mají pomáhat při depresivních stavech.  Opravdu pomáhají jen některé. Podle německého testu je spoleh pouze na výrobky z lékárny.

Výhodou třezalkových přípravků oproti umělým antidepresivům je menší počet vedlejších účinků. Přesto mohou vyvolat nevolnost, bolesti hlavy či vyrážku nebo zvýšit citlivost pokožky na sluneční světlo. V závislosti na dávce a délce užívání mohou oslabit účinek některých léčiv, například antikoncepce. 

Třezalku nesmí užívat osoby užívající přípravky na potlačení imunitních reakcí, některá antidepresiva nebo léky proti rakovině. Je proto důležité informovat se o interakcích včas a nejlepší je poradit se s lékařem.

Spotřebitelská organizace Stiftung Warentest testovala 18 třezalkových produktů z lékáren i jiných obchodů. Tři byly pouze na předpis. V testu obstálo 10 vzorků. Kolegové zjišťovali, zda přípravky pomáhají při depresivní náladě, nervovém vypětí, dočasném psychickém vyčerpání, nervozitě, neklidu nebo poruchách spánku. Hodnocení vycházelo ze studií založených na poznatcích moderní vědy, informací od výrobců, publikací odborných společností, evropských a vnitrostátních orgánů a obecných právních ustanovení.

Podle výsledků testu lze doporučit deset výrobků. Všechny lze zakoupit pouze v lékárnách a jsou určeny ke krátkodobému užívání.

Tři testované přípravky na předpis (Jarsin Rx, Neuroplant, Laif 900) jsou vhodné při lehké i středně závažné depresi. Obsahují dostatečně vysoké dávky extraktu a jejich účinnost byla prokázána. Mají podobný účinek jako syntetická antidepresiva. Denní dávka je kolem 900 mg suchého extraktu, 500–750 mg může stačit pouze v případě velmi mírné deprese. Do testu byly zařazeny také volně prodejné produkty Felis, Hyperforat, Jarsin 300 a Jarsin 450, Neuroplant 300 a Neuroplant Aktiv nebo Laif 900 Balance.

Drogerie a obchody se zdravou výživou nabízejí také čaje, šťávy nebo další produkty s třezalkou tečkovanou. Mají jiné složení a nižší dávky než tablety a tobolky prodávané v lékárnách. O jejich účinnosti neexistují spolehlivé důkazy.

Není zcela jasné, jaké zpracování třezalky tečkované vede k nejlepšímu účinku. Dobře hodnocené vzorky v testu však obsahovaly suché extrakty a účinné látky v nich byly mnohem koncentrovanější než v sušené bylině nebo ve šťávě.

Antidepresivní účinek třezalky tečkované se dostaví až po několika týdnech, proto se pacient musí obrnit trpělivostí. Nepocítí-li změnu ani po měsíci, měl by navštívit lékaře. U těžké deprese třezalka tečkovaná nepomáhá. Někteří výrobci uvádějí, že léčba třezalkou je vhodná až od šesti nebo dvanácti let. Podle Evropské agentury pro léčivé přípravky by děti a dospívající mladší 18 let neměli užívat třezalku tečkovanou, protože pro tuto věkovou skupinu nebyly její účinky dostatečně zkoumány.

Související články