poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Rozeznáte pravou nanoroušku od falešné?

6.11.2020

Tři značky nanoroušek z dovozu v testu Technické univerzity v Liberci neobsahovaly žádné nanomateriály. Obdobné výrobky od českých výrobců naopak uspěly.

Vědečtí pracovníci TUL provedli morfologický a chemický rozbor roušek šesti značek. Výrobci nebo dovozci je označují jako nanoroušky a všechny jsou k dostání na českém trhu. Podle popisu výrobku mají obsahovat nanotextilie. Ve třech výrobcích dovezených z Asie však experti neodhalili žádnou nanovlákennou textilii ani další nanomateriály, které by technologicky zvyšovaly filtrační funkčnost.

Podle Pavla Kejzlara, jenž se na testování podílel, tým našel pouze mikrovlákenné textilie, jež nemohou konvenční roušku změnit v nanoroušku, a to nezávisle na své úpravě. Zkoumání bylo provedeno formou slepého testu souběžně a nezávisle ve dvou laboratořích. V každé byl při práci použit jiný typ rastrovacího mikroskopu. Nálezy obou laboratoří se zcela shodovaly.

Nanotextilii neobsahovaly TNG Rouška 3-vrstvá (dodavatel REMOSKA s.r.o.), VINATEX Fabric Mask (dodavatel EUROVINA Travel s.r.o.) a SMART SHIELD PRO MASK YDHG RespiLab™ (dodavatel umbrellaline 2010 s.r.o.).

Vzorky s obsahem nanotextilie byly BreaSAFE® COMMUNITY MASK (dodavatel: PARDAM NANO4FIBERS s.r.o.), SpurTex® PP (VS) (dodavatel: SPUR a.s.) a YourMask N4H NANOFIBER (dodavatel: SEN WORLD s.r.o.)

„Mezi obličejem a rouškou je kvůli dechu uživatele vysoká vlhkost vzduchu. Kapénky s viry, které vylučuje uživatel roušky, se vlivem vysoké vzdušné vlhkosti prakticky nevypařují, proto zůstávají relativně velké. Díky tomu se lépe zachycují v textilním filtru. Z druhé strany roušky je ale zpravidla mnohem nižší vlhkost vzduchu. Voda v kapénkách s viry se v otevřeném prostoru velmi rychle vypařuje. Než kapénka s virem doletí ze vzdálenosti jednotek metrů z vnější strany k roušce, zmenší se kvůli vypařování vody na průměr jen několika stovek nanometrů, které nejlépe zachytí nanovlákenný nebo kvalitní mikrovlákenný filtr,“ vysvětluje profesor David Lukáš, vedoucí týmu Nanovlákenné materiály Technické univerzity v Liberci.

Nanoroušky a nanorespirátory potřebují osoby se sníženou imunitou, s chronickými respiračními chorobami, onkologičtí pacienti nebo další rizikové skupiny. Zavádějící informace o kvalitě a složení roušek mohou ohrozit jejich život. Falešné ochranné prostředky jsou však populární. Například mezi nanovlákennými rouškami v sekci Roušky na Heureka.cz je v dvacítce nejprodávanějších 7 problematických roušek.

Dovozci a distributoři falešných nanoroušek z Asie uvádějí v internetových obchodech certifikáty ze zemí původu produktu, které nesouvisí s deklarací nanotechnologických řešení ve výrobku. Běžný spotřebitel se nevyzná v technických údajích v angličtině nebo jiném cizím jazyku a pravost dokumentů prakticky nelze ověřit. V popisu zboží se často používá směsice vědeckých výrazů, jejichž spojení nedává smysl. Chcete-li si být jisti certifikací nanoroušek nebo nanorespirátorů, žádejte od prodejce či výrobce certifikát platný v České republice.

Na českém trhu se neustále objevují nové značky a noví prodejci ochranných prostředků, jelikož poptávka je v době pandemie veliká. Proto nelze vyloučit, že tyto klamavé praktiky budou pokračovat.

Související články