poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Účinný a šetrný dětský šampon nemusí být drahý

9.11.2020

Německý test ukázal, že většina dětských šamponů dobře pečuje o dětské vlasy a neštípe v očích. Nejlepší výrobky zdaleka nepatří k nejdražším.

Spotřebitelská organizace Stiftung Warentest hodnotila 13 dětských šamponů, z nichž čtyři byly certifikované přírodní kosmetické výrobky. Kolegové kontrolovali snadnost a pohodlnost použití, dobré roztírání i oplachování, zda produkt dráždí oči, nakolik jsou po umytí vlasy čisté a hebké a zda se dobře rozčesávají.

Zjišťovali obsah nežádoucích aromatických látek a dalších chemikálií. Kadeřnického testu se zúčastnilo 20 dospělých osob, u nichž kvalita vlasů odpovídala jemným dětským vláskům. Zda výrobek štípe do očí, zjišťovala laboratoř testem na hovězích červených krvinkách. Čím více produkt krvinky ničí, tím více dráždí sliznici u lidí. Ukázalo se, přírodnost výrobku nezaručuje, že nebude dráždivý.

Většina vzorků si vedla dobře jak v péči o vlasy, tak v šetrnosti k očím a sliznici. Žádný neobsahoval mikroplasty, ale ve čtyřech byly syntetické polymery rozpustné ve vodě. Ty lze jen stěží biologicky rozložit.

Nejlépe si vedl jemný šampon True Treasures značky Garnier. Nedráždil oči a po umytí bylo možné vlasy snadno rozčesat. Optimálně rozčesatelné byly vlasy také po aplikaci šamponu Sportsfreund značky Bübchen. Byl však o něco dráždivější a celkově se umístil na osmém místě. Druhý v pořadí skončil šampon s balzámem Schwarzkopf Shauma Kids. Další pozici obsadil levný, ale celkově velmi dobře hodnocený šampon Pirátský ostrov 2v1 od Rossmann Isana Kids.

Související články