poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Test heřmánkových čajů ovládly ty z lékárny

10.11.2020

Rakouský test heřmánkových čajů ukázal velké rozdíly v kvalitě produktů na trhu. Některé mají hodnotu léčivých přípravků, jiné nesplňují ani požadavky na běžnou potravinu.

Heřmánek obsahuje látky s protizánětlivými a spasmolytickými účinky. Podle lidové medicíny při vnitřním užití pomáhá proti zažívacím potížím, neklidu, kašli, chrapotu nebo bolestem v krku. Zevně se používá ve formě koupelí a obkladů na záněty kůže a sliznic, při bakteriálních kožních onemocněních, zánětech v anální a genitální oblasti nebo při hemoroidech.

Stejně jako u mnoha tradičních léčebných postupů však nebyla terapeutická účinnost heřmánkového čaje dostatečně prokázána pro všechny tradované indikace. Například heřmánkový odvar je vhodný k léčbě kožních problémů nebo povrchových odřenin, ale při zánětu v ústní dutině nebo při pálení žáhy a podrážděném žaludku je třeba se uchýlit k účinnější medikaci.

Aby heřmánkový čaj pomáhal, musí obsahovat dostatek účinných látek a co nejméně škodlivin.  Rakouská spotřebitelská organizace VKI testovala 13 sáčkových a 3 sypané heřmánkové čaje z běžné obchodní sítě. Výběr zahrnoval pět bioproduktů a jeden sypaný čaj z lékárny. Čtyři byly v lékopisné kvalitě a jeden byl registrovaným léčivým přípravkem.

Bylinka má lékopisnou kvalitu, když obsahem účinných látek splňuje požadavky Evropského lékopisu a národního lékopisu na množství a kvalitu. Léčivý čaj musí obsahovat nejméně čtyři mililitry éterického oleje na kilogram květů. Pro heřmánkový čaj prodávaný jako potravina stačí poloviční koncentrace. Spotřebitelé však mezi těmito produkty zpravidla nerozlišují.

Čtyři výrobky (Dr. Kottas, The Wellness Co., Know how a sypaný heřmánek balený v lékárně) byly označené jako léčivé čaje a skutečně splňovaly požadavky Evropského lékopisu. Ostatní vzorky jsou prodávány jako potraviny. Julius Meinl, Alnatura, Pukka, Lord Nelson a Teekanne však obsahovaly méně než dva mililitry éterických olejů na kilogram květů a neodpovídaly ani základním požadavkům na heřmánkový čaj jako potravinu.

Nečistoty v heřmánkovém čaji mohou pocházet z jiných rostlin rašících na poli, kde se bylinky pěstují. 11 vzorků obsahovalo zanedbatelné stopy pyrrolizidinových alkaloidů (PA). Jde o látky, které rostliny chrání před býložravci. Nejvyšší hladina PA byla v čaji značky Willi Dungl, Alnatura a Julius Meinl. Pyrrolizidinové alkaloidy mají karcinogenní a mutagenní účinek u zvířat. Německý spolkový institut pro hodnocení rizik předpokládá, že mohou být karcinogenní také u lidí. PA mohou způsobit poškození jater a otravu. Jsou-li testované čaje užívány podle doporučení 3–4krát denně osobou vážící 60 kg, množství požitých pyrrolizidinových alkaloidů nepřekračuje bezpečnou dávku.

Ve všech vzorcích byly objeveny pesticidy, ale ve čtyřech (Demmer, Sonnentor, dm Bio a Alnatura) se jednalo o množství tak malé, že nebylo možné určit jeho procentuální hodnotu.

Čaje značek Gewußt wie, Clever, The Wellness Co. a Messmer a sypaná bylina balená v lékárně obsahovaly směs několika pesticidů, ale jejich množství nepřekračovalo normu. Nejvíce jich bylo v čajích Gewußt wie a Messmer. V celkem deseti heřmánkových čajích odhalila laboratoř dva pesticidyznámé svou toxicitou, chlorpyrifos a malathion. Výsledky testů naznačují, že organické produkty bývají méně kontaminovány než konvenčně pěstované rostliny.

Související články