poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Již brzy: Spotřebiče budou označeny novými zpřísněnými energetickými štítky

12.11.2020

Elektrické spotřebiče mohou mít od 1. listopadu dva energetické štítky. V současné době probíhá přechodné období před  zavedením přísnějšího označení, které bude platit od března 2021.

Při nákupu nové lednice, myčky nebo televize vás může uvnitř balení překvapit jiný štítek, než je na obale, a každý z nich bude ukazovat jinou energetickou výkonnost. Na začátku měsíce totiž vstoupilo v platnost přechodné období k zavedení nového systému označování.

Evropské úřady v roce 2019 schválily novou podobu energetického štítku pro elektrospotřebiče. Nové štítky neuvádějí energetické třídy A+, A++ nebo A+++, které během let přibyly k původnímu jednoduchému označení A.

Málokterý spotřebitel si dnes uvědomuje, že lednice se štítkem A+ může být nejhorší na trhu. Nové štítky mají obnovit jednoduchost kategorizace. Škála bude stejně jako dříve označována pouze písmeny A–G. Každému z nich budou odpovídat přísnější požadavky než dříve, přizpůsobené současné situaci na trhu a ve výrobě.

Přechod koupeného spotřebiče do jiné energetické kategorie vás nesmí znepokojovat. Na kvalitě výrobku se nic nemění, odlišný bude pouze princip hodnocení. Na pohled horší třída znamená pouze to, že nová pravidla jsou přísnější.

Nové štítky budou v obchodech povinné od 1. března 2021. Během přechodného čtyřměsíčního období je zákazníci najdou uvnitř balení, zatímco na obalech budou stále dosavadní označení.

Očekávejte, že v březnu 2021 v prodejnách ještě nenaleznete spotřebiče třídy A. Všechny současné výrobky budou mít nižší kategorizaci, tedy od B níže. Na třídu A pak v budoucnu dosáhnou jen skutečně energeticky šetrné výrobky.

Evropská spotřebitelská organizace BEUC a její členové budou informovat o všech nastávajících změnách vyplývajících ze zavedení nových štítků.

Související články