poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Test světel na kolo: Mimo město pomohou jen některá

16.11.2020

Dobré přední světlo na kolo není vždy drahé. Přesto zvítězilo jedno z nejdražších. Výsledky zadních světel jsou povzbudivé, neuspělo jen jedno.

Při snížené viditelnosti a potmě je osvětlení jízdního kola důležité nejen pro splnění požadavků vyhlášky, ale také pro bezpečnost cyklisty. Zadní světlo zvyšuje viditelnost kola, přední navíc svítí na cestu. Německá spotřebitelská organizace Stiftung Warentest testovala 13 předních a šest zadních světel. Srovnávala je podle síly světla, tvaru světelného kuželu, délky svícení, připojení, doby nabíjení nebo voděodolnosti. Všechny vzorky byly dobíjecí.

Zkoumána byly přední světla AXA / Compactline 35 USB, Büchel / BLC 8204 6, Busch & Müller / Ixon Core, Busch & Müller / Ixon Space, Cateye / GVolt 50, Decathlon / FL 900, Lezyne / Power Pro 80, Lunivo / Vegas F40-RSL, Prophete / LED, Sigma / Aura 35 USB, Sigma / Aura 80 USB, Trelock / LS 760 I-Go Vison a XLC / Sirius B40 a zadní světla Axa / Compactline USB, Büchel / Duo LED Stoptech, Busch & Müller / Ixxi, Cateye / Rapid Micro G., Sigma / Blaze, Trelock / LS 720 Reego.

Ve srovnání předních světel zvítězila značka Trelock s modelem LS 760 I-Go Vison, následovaná světlem Ixon Space od Busch&Müller. Oba vzorky patřily k nejdražším (103 a 199 eur), ale nezklamaly ani levnější výrobky. Zcela propadl výrobek XLS a velmi nízko se umístilo také LED světlo značky Prorok.

Dostatečné osvětlení cesty se na hodnocení podílelo 50 %. Dva odborníci hodnotili rozptyl světla na neosvětlené polní cestě. Posuzovali šířku a tvar světelného kuželu či rovnoměrnost osvětlení v jeho dosahu. Pět zkušených cyklistů (jedna žena a čtyři muži) hodnotili osvětlení při nejvyšším a nejnižším světelném režimu nebo viditelnost do stran. Odborníci změřili intenzitu světel (běžně udávanou v luxech) podle normy DIN 33958 a výsledky srovnali s informacemi od výrobce. Podobně byla zkoumána také zadní světla s ohledem na viditelnost kola ostatními účastníky silničního provozu. Praktický test ukázal, že všechny zvolené produkty jsou dostačující pro městské výlety, ale na neosvětlených polních cestách se kvalita liší.

Jak vhodná jsou bezdrátová světla v každodenním životě, závisí také na době svícení a čase potřebném k nabití. Pokud výrobek svítí jen tři hodiny v kuse nebo potřebuje k dobití více než 11 hodin, hodí se pouze k příležitostnému použití. Doba svícení byla měřena v režimu nejvyššího a nejnižšího osvětlení, dokud světlo nezhaslo samo.

Odborníci i cyklisté hodnotili, jak snadná je instalace nebo seřízení předního světla, nakolik jsou jednoznačné informace o nabití baterie nebo jak dobře je sestaven návod k použití. V laboratorních podmínkách se kontrolovala odolnost proti korozi, vodotěsnost a odolnost proti nárazu, při pádu a vibracích. Nízké hodnocení některých vzorků bylo způsobeno právě těmito výsledky.

Všechna zadní světla testem prošla. Lišila se především dobou nabíjení a výdrže. Červené světlo značky Cateye zhaslo už po pěti hodinách, ve srovnání se proto zařadilo na poslední místo. Nejlepší bylo zadní světlo Blaze značky Sigma následované Duo LED Stoptech značky Büchel. Oba modely mají také funkci brzdového světla. To znamená, že při brzdění svítí jasněji.

Související články