poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Za mnoha škodlivými potravinami stojí spotřebitelské trendy

18.11.2020

Za řadou nově vznikajících problémů s bezpečností potravin stojí změny v chování spotřebitelů. Vyplývá to z jednání Evropského úřadu pro bezpečnost potravin EFSA.

Více než polovina otázek řešených unijními odborníky na rizika spojená se stravou v roce 2019 byla spojena se spotřebitelskými zvyklostmi. Třináct z celkem 17 potenciálních hrozeb patřilo k nově vyvstávajícím problémům, včetně nových alergenů v pokrmech na palubě letadel, protože tato strava nepodléhá nařízení EU o označování potravin.

Diskutovalo se o obsahu mikroplastů a nanoplastů v kuchyňské soli, kanabidiolu (CBD) a produktech s CBD, agresivních potravinových infekcích způsobené bakteriemi Streptococcus agalactiae (streptokok skupiny B), poškození jater v souvislosti s doplňky stravy obsahujícími kurkumin nebo zdravotních rizicích vznikajících v důsledku trendu minimálního zpracování potravin.

Například v Singapuru vzniklo v roce 2015 velké ohnisko infekce Streptococcus agalactiae, která postihla 238 osob. Způsobila ji konzumace syrových sladkovodních ryb z tamějšího regionu. Evropa dováží ryby z jihovýchodní Asie a nejsou-li vždy dostatečně tepelně upravené, mohou se tu vyskytnout infekce například ze sushi nebo ceviche.

Italský systém pro sledování rostlinných a potravinových rizik obdržel 27 hlášení o hepatotoxicitě doplňků stravy s kurkuminem – všichni pacienti kromě jednoho byli hospitalizováni s akutní žloutenkou. 

Problematické může být také vaření technikou sous vide a s ním spojené omezené používání konzervačních nebo antioxidačních látek, pročež jsou výrobky ohroženější patogenními mikroorganismy. Trend směřující ke konzumaci produktů se sníženým obsahem tuku a syntetických přísad může představovat novou úroveň rizika kvůli nedostatku konzervačních látek. Pomalé vaření při nízké teplotě, tzv. slow cooking, může také být rizikové.

Možné zvýšené riziko přenosu nemocí kvůli navrhovaným omezením a zákazům použití plastových obalů zatím nebylo klasifikováno jako problém. Nicméně podle společnosti Serving Europe, zastupující značkové řetězce služeb v oblasti potravin a nápojů, povedou takové kroky k rostoucímu nebezpečí přenosu potravinářských patogenů v dodavatelském řetězci, protože zmíněné obaly pomáhají předcházet křížové kontaminaci potravinářských výrobků. EFSA a zástupci členských států řešili mnoho dalších otázek, například obsah E. coli, salmonelly a listerie v syrové pšenici, aflatoxiny v guatemalských tortillách, doplňky s vitaminem C a jejich spojitost s vznikem ledvinových kamenů, množství opioidů v máku nebo rizika domácí výroby rýžových či jiných rostlinných nápojů nahrazujících mléko.

Švýcarský federální úřad pro bezpečnost potravin a veterinární lékařství (FSVO) zkoumal možnost použit analýzu sociálních médií pro systém včasného varování před potravinovými nákazami. Jeho tým testoval platformu, která sleduje intoxikaci potravinami ve Švýcarsku v reálném čase prostřednictvím analýzy příspěvků na Twitteru.

Související články